PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Niektorí občania ukrajinskej a rusínskej národnosti z východného Slovenska žiadajú zmenu. Chcú, aby obidve skupiny fungovali pod samostatnými subjektmi. Delegátov Zväzu Rusínov - Ukrajincov Slovenskej republiky preto vyzývajú, aby na najbližšom stretnutí odsúhlasili zmenu platných stanov.
STARÁ ĽUBOVŇA. Rusínov reprezenzuje vlastný subjekt - Rusínska obroda na Slovensku. Aj preto chcú iniciátori celej myšlienky vytvoriť samostatný zväz Ukrajincov. Podľa Pavla Bogdana zo Zväzu Rusínov-Ukrajincov však takýto krok nemá pevné opodstatnenie.
Verejnú výzvu podpísalo asi 250 ľudí
Iniciatíva verejnej výzvy vzišla z okresu Stará Ľubovňa. Oslovuje všetkých jednotlivcov zo spomínaných národností. Na východe Slovenska ju doteraz podpísalo takmer 250 ľudí. Jej podstatou je vynechať v stanovách zväzu názov Rusínov a samostatne ho prenechať Ukrajincom.
"Súčasný stav je škodlivý a samozničujúci pre obidve etniká. Prispieva k samoasimilácii Rusínov, ale aj Ukrajincov na Slovensku," vysvetľuje Ján Dopiriak, jeden z iniciátorov výzvy.
Iniciátori výzvy: Etnikum Rusíni-Ukrajinci neexistuje
Ako ďalší dôvod zmeny je uvádzaný fakt, že na Slovensku, ani nikde vo svete, neexistuje etnikum Rusíni-Ukrajinci. Ide o dve samostatné národnosti. "K takto umelo vytvorenej národnosti sa pri sčítaní ľudu nikdy neprihlásil žiadny občan na Slovensku," poznamenáva J. Dopiriak.
Za zmenu vraj hovoria aj medzinárodné štruktúry, ktoré sú jednoznačne definované. Rusíni, ktorých reprezentuje Rusínska obroda, majú zakotvenie vo svetovom kongrese Rusínov. Naproti tomu zväz Rusínov-Ukrajincov zapadá do svetového i európskeho kongresu Ukrajincov. "Už z tohto vyplýva, že momentálny názov, Zväz Rusínov-Ukrajincov, je nesprávny, a je v rozpore s jeho orientáciou," podotýka J. Dopiriak.
V prípade úspechu celej iniciatívy jej predstavitelia vyzývajú obidve národnosti na úzku spoluprácu. Tá by mohla smerovať napríklad k vytvoreniu spoločnej asociácie. "Nepokazme si to vzájomnými invektívami a nevraživosťou," uvádza sa okrem iného vo verejnej výzve.
Výzvou sa pravdepodobne zaoberať nebudú
Verejnú výzvu podľa Pavla Bogdana zo Zväzu Rusínov-Ukrajincov nepodpísal ani jeden z jeho členov. Je preto otázne, či sa ňou blížiaci zjazd bude 24. januára zaoberať. "Zatiaľ nevidím dôvod, aby sme sa tým zaoberali. Ak s touto vecou vystúpi niektorí z našich delegátov, potom budeme o tom rokovať," hovorí predstaviteľ zväzu z prešovskej centrály.
Podľa Bogdana ide o jedno etnikum
Podľa Pavla Bogdana v prípade Rusínov-Ukrajincov možno hovoriť ako o jednom etniku. "Tieto etniká sa nerozlišujú. Majú jednu kultúru, jeden východný obrad, rovnaké dialekty, rovnaké tradície. Rozprávať o dvoch rozličných národnostiach nemá zmysel. Ide o administratívny zásah, ktorý nie je podložený. Na Slovensku totiž neexistuje žiadny zákon, ktorý by taxatívne vymenoval národnosti," dodáva. Z pohľadu Rusínov má opačný názor J. Dopiriak: "Rusíni majú svoj kodifikovaný jazyk, vlastnú kultúru a tradície. Ukrajinci majú tieto tradičné prvky taktiež svoje. Spoločný máme iba obrad, podobne ako iné východné národy. Ide teda o dve samostatné etniká."
V skutočnosti je ich viac
Na Slovensku, prevažne však na východe, sa pri poslednom sčítaní ľudu prihlásilo k rusínskej národnosti vyše 24-tisíc obyvateľov. K materinskému jazyku Rusínov to bolo dokonca vyše 54-tisíc ľudí. Ukrajinskú národnosť pri poslednom sčítaní uviedlo asi desaťtisíc obyvateľov. Všeobecne sa však predpokladá, že čísla sú podstatne vyššie. Niektorí si totiž do kolonky národnosť zapísali slovenskú. Príslušníci spomínaných etník obývajú asi 250 obcí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš