v minulom roku rekonštrukciou. V rámci projektu diverzifikovali palivovú základňu systému centrálneho zásobovania teplom s využitím obnoviteľných zdrojov. Na výrobu tepla sa v nej z 80 percent využíva drevná štiepka a na zvyšok plyn.
SABINOV. Mesto projekt na rekonštrukciu kotolne podalo už v roku 2006. Čas realizácie bol skrátený z pôvodných 14 na 7 mesiacov. „Rozhodovanie o prijatí skráteného času realizácie nebolo jednoduché, pretože v prípade neúspechu by sa museli grantové a rozpočtové prostriedky vrátiť. Pri implementácii projektu nesmelo dôjsť k chybe," informoval hovorca sabinovského mestského úradu Juraj Navrátil.
Šli do rizika
Radní očakávali výsledný efekt projektu v podobe znížených nákladov vykurovaných domácností, zníženia emisií i jeho skorej návratnosti. Tieto predpoklady prevážili nad rizikom. Technická príprava a výberové konanie trvalo štyri mesiace. Samotná rekonštrukcia časti plynovej kotolne s montážou kotla a technológie trvala tri mesiace. Vďaka efektívnej spolupráci a koordinácii samosprávy mesta a sabinovskej spoločnosti Sabyt spolu so zhotoviteľom nemali práce časový sklz a koncom októbra stavbu skolaudovali. Po stanovení prevádzky kotla a nastavení potrebných emisných parametrov pristúpili ku skúšobnej výrobe tepla a teplej vody s ich následným dodávaním do centrálneho systému. Začiatkom decembra dvojpalivovú základňu využívajúcu modernú technológiu uviedli do normálnej prevádzky.
Za teplo zaplatia menej
Prevádzka rekonštruovaného kotla znížila náklady na výrobu 1 gigajoula (GJ) o 1,66 eura (50 Sk) pri odbere 40 GJ na byt ročne, čo znamená 22,24 eura, teda 670 korún za 1 GJ v roku 2009. „Ďalšie zníženie ceny plynu pre domácnosti v bytových domoch znamená aj zníženie ceny tepla o ďalších približne 45 korún," dodal hovorca. Výsledná cena 1 GJ v roku 2009 tak bude 20,08 eura (605 Sk), oproti roku 2008 ide o celkové zníženie ceny centrálne dodávaného tepla o 16 percent. Priemerná ročná úspora na jednu domácnosť bude 66,8 eura (2 000 Sk). V meste je jedna cena tepla, preto sa úspory z tejto kotolne rozrátajú medzi 1 900 domácností napojených na centrálne zásobovanie. Toto zníženie pocíti 6-tisíc občanov, približne polovica Sabinovčanov.
Vypustia menej škodlivín
Spotreba zemného plynu sa v meste zníži o 740-tisíc metrov kubických ročne, a tak sa do ovzdušia dostane o 140 ton oxidu uhličitého menej. Kotolňa spotrebuje ročne 3-tisíc ton drevnej štiepky. Celkové finančné náklady projektu predstavujú 836 467 eur (25 miliónov korún), väčšiu časť získali od ministerstva životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš