hraniciach krajov a okresov.
ĎAPALOVCE/KLENOV. Viaceré obce i domácnosti uvažujú o návrate k energeticky úspornejšej forme vykurovania. Napríklad obec Ďapalovce, ktorá má menej ako 500 obyvateľov a nachádza sa vo Vranovskom okrese, stavila na drevoštiepku. Vďaka finančnej podpore z Environmentálneho fondu na kúrenie využívajú biologicky rozložiteľný odpad. „Kotolňou na biomasu zabezpečujeme tepelnú pohodu vo všetkých priestoroch obecného úradu," tvrdí pracovníčka obce Bernada Jenčová.
Drevotrieska je výhodná
Plynofikácia obce nebola pre SPP návratnou investíciou. „Naši obyvatelia kúria tuhým palivom a musia si ho sami zabezpečiť, ale je to lacnejšie, ako plyn. Uvažujeme nad spustením ďalších kotolní, na ktoré by boli napojené rodinné domy v obci. Pripravuje sa tiež štúdia pre obyvateľov," hovorí B. Jenčová a spomína výhody využitia drevotriesky na vykurovanie: „Predtým obec využívala elektrické vykurovanie priestorov, bolo to však dosť drahé a neefektívne. Takto môže obec ročne ušetriť až štyri pätiny nákladov. Okrem toho sa vyčistili zarastené plochy v obci a ponúkli sme príležitostnú prácu pre nezamestnaných a dôchodcov. A súčasné problémy s plynom nás vôbec netrápia."
Kúria plynom, prikurujú drevom
Obec Klenov sa nachádza v Prešovskom okrese a má viac ako dve stovky obyvateľov. Napriek tomu, že ide o pomerne malú obec, ležiacu na hranici okresu, je plynofikovaná od roku 1998. „V obci je 64 prípojok, rozvody v dĺžke 3099 m a cena za plynofikáciu sa vyšplhala na 56 430 eur (1,7 mil. Sk). O plynofikáciu bol veľký záujem. Iba tri rodinné domy s trvalým pobytom neboli napojené a doposiaľ sa nenapojili," hovorí starosta obce Gabriel Michalko. O splynofikovanie požiadali postupne aj chalupári, z ktorých je napojených viac ako polovica. Napriek tomu, že sa vyskytli aj problémy s financovaním, obec sa nedíva na plynofikáciu negatívne. „V obci je prevažne viac starších ľudí, aj samotne žijúcich a pripravovať si drevo je pre nich veľký problém. V súčasnosti je veľkým problémom získať aj povolenku na ťažbu dreva. Je veľký poradovník a neujde sa vždy každému," opisuje Michalko výhody plynofikácie. Ďalšou výhodou je to, že domácnosti môžu mať kombinovanú formu vykurovania. Kúria prevažne plynom a pri veľkých mrazoch si prikurujú drevom. „Obec, ktorá má plynofikáciu, šetrí veľké finančné prostriedky na vývoze komunálneho odpadu - popola z kotlov na uhlie a koks. Z ekonomického hľadiska je to pre nás rozhodne najhospodárnejšie a nedostatku plynu sa neobávame. Dúfame, že sa to čím skôr vyrieši," dopĺňa starosta obce.
Autor: Lenka Čuchtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš