MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk
V súčasnosti nie je jasné, ako dopadne súčasná plynová kríza. Podľa analytika Alexandra Dulebu je pravdepodobné, že otvorenie kohútikov s plynom pre európske krajiny môže byť otázkou niekoľkých dní.
PREŠOV. Alexander Duleba je analytikom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a expertom na rusko-ukrajinské vzťahy. Korzár ho oslovil v súvislosti s rusko-ukrajinskou plynovou krízou, ktorá má dopad na celú Európu.
Krajným riešením je spálenie vyťaženého plynu
"Ťažko povedať, ako to celé dopadne. Osobne očakávam, že v priebehu niekoľkých dní by sa situácia mala vyriešiť," uviedol pre Korzár A. Duleba. Obchod s plynom je podľa jeho slov špecifický. Po vyťažení musí byť prakticky hneď tranzitovaný. Existuje ešte možnosť uložiť ho v zásobníkoch, no ak sa tie naplnia, neostáva nič iné, než zastaviť ťažbu. "Prerušenie ťažby si neviem predstaviť, lebo by znamenalo obrovské škody a straty, ktoré by si tak Rusko samo spôsobilo." Krajnou možnosťou je vyťažený prebytočný plyn spaľovať, ale túto alternatívu označil Duleba ako "bláznivú". Rusko totiž počíta vo svojom štátnom rozpočte z príjmami z predaja ropy a plynu, ktoré tvoria asi 50 percent celkových príjmov. "Nemyslím si preto, že by spravili takéto samovražedné harakiri," podotkol analytik.
Každá krajina hudie svoje
Obnovenie dodávok plynu do Európy by teda mohlo byť vecou niekoľkých dní. Závisí to aj od toho, akú kapacitu majú ruské zásobníky plynu. Samotná "plynová vojna" medzi Ruskom a Ukrajinou je podľa Dulebu zložitým problémom. Nejde v ňom len o to, že obe krajiny uvádzajú rozdielnu výšku dlhu za rok 2008 (ruská strana hovorí o 2,4 mld. USD, ukrajinská o 1,2 USD), ani o to, že si ukrajinská strana odoberala z ruského plynu smerujúceho do Európy. Duleba vysvetlil, že Ukrajina ročne spotrebuje približne 70 miliárd metrov kubických plynu, pričom 20 miliárd vyťaží sama, 30 miliárd odoberá z Turkménska (výrazne lacnejšie, než z Ruska) a 20 miliárd z Ruska. Ukrajina teda tvrdí, že v súčasnosti neodoberá ruský, ale (v zmysle platného kontraktu) turkménsky plyn, ktorý prúdi ruským tranzitom. "Pri rope sa dá rozlíšiť pôvod podľa konzistencie, ale plyn má konzistenciu rovnakú. Dá sa akurát zmerať tlak na vstupe a výstupe," doplnil A. Duleba. Problém je teda aj v tom, že sa nedá dokázať, či ide o ruský, alebo turkménsky plyn. A cenová vojna je zložitá. "Dlh sa dá doslova vycucať z prsta," podotkol analytik.
Autor: čuch
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš