Inventúra, zatvorené. Takéto nápisy vítali kupujúcich v sobotu vo väčšine obchodov v Spišskej Novej Vsi. Výnimočná situácia súvisela hlavne s
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prechodom na euro. Podobne to bolo aj s lekárňami. Bez väčšiny sortimentu sa ľudia zaobídu, kým obchody opäť neotvoria, iné je to však s liekmi.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Korzár preto zisťoval v sobotu podvečer, ako sa táto situácia odrazila na prevádzke pohotovostnej lekárne. V pohotovostnej lekárni Bonus bolo po celý deň plno, podľa lekárničky Eleny Wetterovej sa však nič dramatické nedialo. V podobnom duchu sa vyjadril aj viceprezident Prezídia Slovenskej lekárnickej komory Ján Valjan.
"V piatok bolo v regióne zatvorených asi 30 percent lekární, v sobotu bol tento počet oveľa vyšší," povedal na margo situácie J. Valjan. "Rady máme od rána doslova niekoľkometrové," vysvetlila E. Wetterová. Ako však dodala, situácia takmer vôbec nesúvisí s eurom. "Na prelome rokov a v prvé dni nového roka je to stále takto. Súvisí to s chorobnosťou, prevládajú angíny, chrípky, prechladenia," povedala nám. V lekárni sme strávili asi 45 minút, odpovede zákazníkov potvrdili lekárničkiné slová.
Väčšina opýtaných prišla do lekárne rovno z pohotovosti, pretože ich prekvapili náhle zdravotné problémy. Iní sem prišli kvôli liekom proti bolesti. Trápila ich migréna, či bolesť kĺbov a domáca lekárnička bola prázdna. "Z eura strach nemám, určitý čas som bola v zahraničí, už tam som si zvykla," povedala nám mladá Novovešťanka, ktorá si do pohotovostnej lekárne prišla kúpiť analgetiká.
Podľa J. Valjana mnohí pacienti odkázaní na pravidelné užívanie liekov sa predzásobili. "Prinútil ich k tomu aj prechod na euro. Ale takto sa ľudia správajú každý rok. Pripravujú sa na to, že začiatkom roka sú v lekárňach inventúry, alebo že sú nové kategorizácie liekov," upresnil J. Valjan.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš