zvieratá, a ešte viac na tie, ktoré žijú vo voľnej prírode. Veľmi citlivé tak na optické, ako aj na akustické prejavy sú aj vtáky.
STARÉ HORY. "Majitelia psov, zvierat veľmi citlivých na prah hluku a svetla, vedia o ich vystresovaní počas odpaľovania petárd a ohňostrojov a už vopred im dávajú prostriedky na upokojenie. Napriek tomu sa psy chvejú a túlia sa k pánovi, prípadne vyhľadávajú rôzne úkryty, v ktorých sú aspoň čiastočne uchránené pred svetelno-akustickými efektmi," konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga. Dodal, že aj iné domáce zvieratá, najmä kone, ale aj kravy, ovce či ošípané prejavujú očividne pocity strachu zo svetelných efektov a z výbuchov petárd. Strach prežíva aj domáca hydina. V posledných rokoch sa rozmohlo odpaľovanie ohňostrojov a petárd pri hoteloch a chatách v lesoch. Pritom zvieratá žijúce vo voľnej prírode majú stupeň plachosti a prah citlivosti omnoho vyšší. Domáce zvieratá, ako aj vtáky zdržiavajúce sa v dedinách a v mestách, sú totiž viac zvyknuté na svetlo i na hluk. Lesná zver na neobyčajné rušivé faktory reaguje tak, že sa splaší a rozbehne preč nehľadiac na prekážky. Vtáky sa prebudia, v tme opustia nocoviská a hľadajú útočisko ďaleko od hluku a svetiel. Keby sa odpaľovanie zábavnej pyrotechniky dialo len na miestach vopred na to určených, nebol by tento zvyk vítania nového roka pre zvieratá a vtáky až taký škodlivý. A odpaľovať by sa už naozaj nemala na chatách a v rekreačných zariadeniach, nachádzajúcich sa v lesnom prostredí, čo však mnoho ľudí nerešpektuje, zdôraznil Saniga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš