Relatívne štedrý balík odmien dostal v tomto roku na dvakrát, v apríli za II. polrok 2007 a v auguste za I. polrok 2008. Išlo o 20 percent zo súčtu polročného platu, pred zdanením. Levočský primátor má mesačný plat do 68-tisíc korún.
LEVOČA. Okrem toho je Levoča známa ďalšou odlišnosťou. Kým v iných mestách koncoročné odmeny schvaľujú či neschvaľujú poslanci, v Levoči sa o tejto záležitosti nehovorí verejne. Už niekoľko rokov je tu pevne stanovený Poriadok odmeňovania zamestnancov mesta, ktorý platí v rôznych obmenách od roku 1995. Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva to však napadol Milan Majerský (KDH).
Rozdelené percentá
Podľa spomínaného poriadku odmeňovania okrem primátora má nárok na odmeny dvakrát v roku aj jeho zástupca, a to taktiež spomínaných 20 percent. Prednostovi patrí 25-percentný balík odmien, hlavnému kontrolórovi zase prináleží 30 percent. Vedúcim jednotlivých oddelení patrí tiež 20 percent zo súčtu ročného platu a radovým zamestnancom ako je napríklad ekonómka, účtovníčka prináleží 15 percent.
Taký istý plat ako predchodca
"Nárok na odmeny máme iba vtedy, ak je pozitívne hospodárenie mesta, po schválení rozborov hospodárenia. A práve volení predstavitelia mesta sú zodpovední za to, aby mesto efektívne hospodárilo. Ekonomické rozbory schvaľuje mestské zastupiteľstvo," opísal levočský primátor. Na našu otázku, či je s týmto spôsobom odmeňovania spokojný, M. Vilkovský odpovedá: "Je to relatívne dobrý systém, pretože sú jasne stanovené ciele, čo sa musí splniť, aby bol nárok na odmeny. Tento spôsob odmeňovania platí od roku 1995 s poslednou úpravou v roku 2003. V tomto období zaň hlasoval aj pán Majerský ako poslanec mestského zastupiteľstva. Odhliadnuc od valorizácie môj plat je totožný s platom predchádzajúceho primátora."
Návrh politického kolegu nepodporil
Nech je to tak, ako vo väčšine miest
"Priznám sa, nevšimol som si, že tento systém odmeňovania bol aj v minulosti. Podľa mňa odmeny primátorovi a jeho zástupcovi by malo schvaľovať mestské zastupiteľstvo, tak ako je to vo väčšine miest. Poslanci by mali posudzovať odmeny podľa vykonanej práce," povedal M. Majerský. Pre upresnenie, plat primátorov miest a starostov obcí určuje zákon. Odvíja sa od priemernej mzdy v národnom hospodárstve za uplynulý rok a násobí sa koeficientom podľa počtu obyvateľov.
---- NÁZOR ----
n Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: "Plat primátora je daný zo zákona, aj keď poslanci majú, ako sa povie, určité mantinely v rozhodovaní o výške sumy. Vo väčšine slovenských miest je zvykom, že o odmenách rozhoduje mestské zastupiteľstvo. Je politicky slušné, aby o tom rozhodovali poslanci. Práve oni by mali posúdiť či primátor si plnil svoje povinnosti a či vykonával aktivity nad rámec svojej práce. Na druhej strane je veľmi prospešné, ak sú vypracované presné kritéria a podmienky, kedy odmeny áno a v akej výške, a kedy nie.
---- FAKTY ---
Ostatné spišské mestá
Koncoročné odmeny primátorov:
Spišská Nová Ves 397 824 korún
Krompachy 100 000 korún
Gelnica 157 200 korún
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš