tradície sú rovnaké. Asi dve tretiny pravoslávnych si na svoj Štedrý deň ešte počká do 6. januára.
Starého juliánskeho kalendára sa pridržiavajú hlavne v prešovskej eparchii, kde je okolo 130 živých farností. Starým kalendárom sa riadia aj v Detskom domove sv. Nikolaja v Medzilaborciach, ktorý spravuje Pravoslávna cirkev. Pod jednou strechou tu žijú chovanci detského domova a mladistvé matky, ktorým súd nariadil ústavnú starostlivosť a boli umiestnené do reedukačného centra.
Menšiu časť tvoria pravoslávni veriaci na Spiši, v obciach Vernár, Telgárt, Šumiac, Gelnica, Kojšov a Slovinky, tiež v Humennom, kde Narodenie Krista slávili už podľa nového gregoriánskeho kalendára 24. decembra. K nim patrí aj väčšia časť michalovskej eparchie, kde je 30 farností. Pravoslávna cirkev má aj jeden živý monastyr v Komárne, kde žije biskup Tichon. Aj ten bude sláviť sviatky Kristovho narodenia podľa starého kalendára.
Prísny pôst
Pravoslávni veriaci ešte stále prísne dodržiavajú pôst. Či už slávili sviatok narodenia Jezuliatka v decembri alebo budú až v januári, na štedrovečernú večeru nebudú servírovať žiadne
mäso, niekde nepoužívajú ani vajíčka a mlieko. Kapustnica sa pripravuje bez klobásy. Medzi tradičné pôstne jedlá patrí med s cesnakom, nesmú chýbať opekance s makom, pirohy s kapustou, hubová mačanka, slivčanka, fazuľa, šošovica, ryba so zemiakovým šalátom a iné pôstne jedlá. Každá rodina má aj svoje zvyky. V niektorých domácnostiach sa pripravuje dvanásť druhov jedál, v iných deväť. V žiadnej z nich nemajú vianočné oblátky.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš