dlhoročný chovateľ Peter Smik z Katúňa, mestskej časti Spišského Podhradia. U Smikovcov na vianočnom stole by ste však márne hľadali tradičného kapra, ktorý predtým plával vo vani. Domáci pán pred rokmi podľahol čaru pstruha dúhového a odvtedy sa mu ryby stali doslova životom.
KATÚŇ. "Už ako malý chlapec som chytal holými rukami ryby na Kobulianskom potoku. Dnes je však mŕtvy a rybu tu nenájdete," zaspomínal P. Smik. Roky býval v paneláku, no nevydržal to. Postavil si dom a voda mu doslova pretekala dvorom. Náhoda chcela, aby robil pre jedného známeho regál do predajne a ten mu za to vybagroval jazierko za domom. Hoci o rybách nevedel nič, vzdelával sa. Začal sa o chovateľstvo viac zaujímať. A prečo práve pstruh dúhový? "Lebo veľmi rýchlo rastie," prezradil chovateľ.
Celoročná krásna drina
Za tie roky u P. Smika pribudol na dvore aj chovný rybník a v garáži liaheň na malých pstrúžikov. A ako vyzerá chovateľský rok? V jeseni prídu na svet ikry, dajú sa do sít s pretekajúcou vodou a po 30 dňoch sa vyliahnu. Za tri týždne sa malý pstúžik naučí plávať a potom začína kŕmenie. "Dôležité je nič nezanedbať. Rozhodujúca je hygiena, čistá voda, dostatok kyslíka a kvalitné krmivo. V apríli, máji dosiahnu dĺžku 8 cm a vtedy ich dávam do rybníka na dvore. Je to celoročná drina, riziková robota, keď vám uhynú, no je to hlavne relax, oddych. Aj tá voda na dvore má svoje čaro," zdôraznil P. Smik. Pred dvoma rokmi mu elektrina zabila celý chov. "Mal som chuť s tým skončiť, no nepustilo ma to."
Menu v Katúni
A hoci Smikovci jedia pstruhov počas celého roka, nevynechajú ho ani na Vianoce. Ako P. Smik prezradil, majú ho radi na tradičný spôsob. "Dám dovnútra nejaké bylinky, koreniny, obalím ho múkou a pečiem približne 20-30 minút. K tomu varené zemiačky a v lete paradajky a papriku z nášho skleníka. Takto sme si to obľúbili a takto pstruha máme aj na Vianoce," prezradil recept dlhoročný chovateľ. Zaujímalo nás, či u Smikovcov bol už niekedy na Vianoce aj tradičný kapor.
"Roky máme pstruha. Keď sa rybka správne kŕmi, mäsko výborne chutí. Navyše, chrbtica spolu s hlavičkou sa po upečení pstruha dá dať pekne dole a nemá toľko menších kostí, ako napríklad kapor. Ak je mäsko zvnútra pekné ružové, je to lahôdka," dodal P. Smik. Ten má na sviatky aj veľmi milú tradíciu. Z domáceho rybníka vyloví niekoľko pstruhov a pred Vianocami ich roznesie po susedoch. Jeho pstruhov tak nájdete na sviatočnom tanieri väčšiny Katúňčanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš