PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Rómovia zo Starej Ľubovne, ktorým pred týždňom a pol vyhorela osada, už bývajú v novom. Mesto im v rekordne krátkom čase zabezpečilo bývanie, aké mnohí nemali ani pred požiarom.
STARÁ ĽUBOVŇA. Pre viac ako sto ľudí zabezpečilo mesto 15 unimobuniek. Všetky majú postele i nové piecky. Väčšina aj kuchynské linky. Koľko stála celková výstavba bývania pre Rómov, mesto zatiaľ neprezradilo.
V osade prevládali emócie radosti
Presne desať dní po požiari zažila osada na Továrenskej ulici znovu vlnu emócií. Robotníkov i ťažké mechanizmy, ktoré upravovali terén, vystriedali pôvodní obyvatelia. Z Podsadku ich mesto presťahovalo do známeho prostredia. "Chceme sa poďakovať mestu, že sa o nás tak postaralo. Nemysleli sme, že na Vianoce už budeme v čistom," povedala Eva Dunková, ktorá si predsavzala, že napriek škode po požiari si Vianoce s rodinou užije. "Pôjdeme nakúpiť, čo sa bude dať. Deťom navaríme kapustnicu, urobíme šalát i rezne."
Každý spokojný nebol
Nie všetci obyvatelia prebudovanej usadlosti však boli spokojní. "Na mieste zhoreniska, kde sme bývali, sme mali štyri izby. Bolo viac miesta. Toto bývanie je pre nás horšie," zhodli sa členovia bohatšej rodiny Jeleňovcov. "My sme žili na vyššej úrovni oproti ostatným," dodala matka. Jej, rovnako tak niektorým iným, sa nepozdávali viaceré veci. "Povedali, že nám nakúpili potraviny za päťtisíc. To mohol byť tak nákup za sedemsto korún," poznamenal mladý muž k päťtisícovej sume, za ktorú nakúpilo mesto potraviny.
Zázrak sa podaril
Predstavitelia mesta považujú vytvorenie podmienok na bývanie za desať dní za zázrak. "Vybudovala sa takmer nová osada. Vďaka ochote niektorých firiem i mestských pracovníkov sa to podarilo. Sme šťastní, že sa to stihlo do Vianoc," povedala prednostka magistrátu Klaudia Satkeová. Ako dodala, na celej akcii pracovalo nepretržite vyše päťdesiat ľudí.
Miliónový darček
Unimobunky prišli do Starej Ľubovne z Bardejova a zo Štúrova. Niektoré boli úplne nové. Ich cenu i ostatné náklady prednostka nechcela prezradiť. "Bude o tom ešte informovať primátor mesta, ktorý pripravuje záverečnú správu pre Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómsku komunitu," upresnila.
Podľa odborníkov, cena jednej unimobunky sa môže pohybovať v hodnote vyše stotisíc korún. Už teraz preto možno povedať, že mesto pripravilo pre Rómov miliónový darček pred Vianocami.
Nájomné ich vyjde na päť a desať eur
Okrem unimobuniek dostali včera Rómovia aj ošatenie, hygienické potreby, zemiaky a potraviny. V kontajneri im bolo privezené aj palivové drevo. "Do každej unimobunky je zabezpečený prívod elektrickej energie, s tým, že všade sú merače. Voda je v centrálnom zdroji. Zabezpečili sme aj toalety," povedala K. Satkeová.
Odovzdanie bývania si mesto zaistilo nájomnými zmluvami. Ľudia v menších unimobunkách zaplatia mesačný nájom päť eur, vo väčších desať eur. Prípadnú škodu na zariadeniach chce mesto vymáhať pomocou uzatvorených nájomných zmlúv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš