z tém bola zúžená na najnutnejšie informácie. Prehistorické nálezy, stredoveké baníctvo, banské právo, banícke a hutnícke technológie, organizácia banskej správy, podiel jednotlivých historických stavov (meštianskeho, šľachtického) na rozvoji baníctva, slávna éra spišskej medi, život a práca obyčajných baníkov, význam ťažiarov a ťažiarskych združení, významné nadnárodné spoločnosti.
Lokality, ktoré si zasluhujú pozornosť
Na Spiši sú aj ďalšie banské lokality, ktoré si zasluhujú pozornosť. Spomeňme Nálepkovo (historický názov Vondrišel), dolný Hnilčík a Bindt, Závadku, Henclovú (Tichú Vodu, historicky Štilbach), Starú Vodu, Švedlár, Mníšek nad Hnilcom, Prakovce, Helcmanovce, Žakarovce, Máriahutu, Štefánsku Hutu, Jaklovce, Margecany, Fichtenhübel, Úhornú, Kojšov…
Nezabúdajme na sídla, kde sa priamo nevyskytovali rudné ložiská, no boli v nich umiestnené administratívne centrá baníctva, alebo hutnícke zariadenia: Markušovce, Smižany, Hrabušice… Významnú úlohu zohrali aj mangánové bane v Kišovciach, Švábovciach a v Hozelci.
Na Spiši sa ťažili aj nerudné ložiská - sadrovec a anhydrit pri Novoveskej Hute a Šafárke, vápence a iné úžitkové a stavebné kamene na početných ložiskách po celom Spiši. V Novoveskej Hute (a potom ešte vo viacerých, zatiaľ menej preskúmaných lokalitách) sa vyskytujú ložiská uránovo-molybdenitového zrudnenia, ktoré v poslednom čase vyvolali množstvo kontroverzných reakcií zo strany ochranárskych združení.
Oklieštená súčasnosť
Súčasnosť baníctva je značne oklieštená. Podzemným spôsobom ťažia iba dve bane: ložisko barytu v Poráči a ložisko sadrovca - anhydritu v Novoveskej Hute. Aj počet aktívnych lomov je obmedzený: Novoveská Huta (vápenec), Olcnava (vápenec), Margecany, Jaklovce (vápenec), Žehra (dekoračný kameň), Safárka (sadrovec a anhydrit), Markušovce (baryt z odkaliska), Spišské Tomášovce (stavebný kameň), Smižany tehliarska hlina. Kedysi slávne ložiská medených (lokálne aj striebronosných) a železných rúd prešli štátnym útlmom a likvidáciou banských a spracovacích zariadení. Dôvodom bola nerentabilita - náklady na vydobytie a spracovanie podstatne prevyšovali výnosy z predaja.
Diktuje nám svet
Svetové ceny týchto komodít sú krajne nepriaznivé pre naše, už značne vyčerpané a na obsah úžitkových kovov chudobné ložiská. Štát ako vlastník nerastného bohatstva by tento stav mohol ovplyvniť dotovaním dobývania rudných nerastov. Musel by však upustiť od doktríny nastolenia čisto trhových podmienok v banskom podnikaní (ako to robí v prípade uhlia), a nájsť dostatok zdrojov na vykrytie dotačných požiadaviek v už aj tak chudobnom štátnom rozpočte.
Nejasná perspektíva
Budúcnosť baníctva na Spiši je teda nejasná. Prispieva k tomu aj spoločenská atmosféra, ktorá v posledných 15 rokoch nepraje baníctvu. Kedysi uznávané a popredné odvetvie je vnímané ako podradný relikt minulosti. Ekologickí aktivisti programovo ovplyvňujú verejnú mienku pri akomkoľvek náznaku možnosti čo i len prieskumu ložiska nerastu. Akoby všetky predmety, ktoré nás obklopujú (s výnimkou dreva, papiera a potravín) nepochádzali z primárnych nerastných látok. Akoby sme neobývali obydlia, ktoré by nevznikli bez vápencových lomov a nepoužívali autá, ktoré majú pôvod v železorudných baniach a ropných vrtoch. Nevedú sa protesty trebárs proti výstavbe diaľnic, hoci jeden kilometer takého kolosu je podstatnejším zásahom do životného prostredia a krajiny, ako povrchová baňa.
Životné prostredie ovplyvňujú bane v nepatrnom podiele, oveľa väčšie škody pácha nadprodukcia zbytočností a luxusný životný štýl. Ale to je už iná téma.
Autor: Marián Jančura
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš