väčšina obyvateľov obytného domu s radikálnym zásahom do zelene súhlasila, na druhej strane sa ozývajú aj nespokojenci.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ide o dom na Hviezdoslavovej 2 v Spišskej Novej Vsi, kde sa nachádza spolu 20 bytov. Osemnásť majiteľov súhlasili s výrubom. "Pracujem mimo Slovenska, nie som preto často doma. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátil a pri činžiaku som videl doslova spúšť. Vyklčované plochy, kde predtým stáli stromy. Chápem, že za obeť museli padnúť staré, choré alebo tie, ktoré ohrozovali majetok či ľudí. Ale mladé stromy?" reagoval na túto situáciu nespokojný obyvateľ domu Marián Hanák.
Podmienky splnili
Ako pre Korzár uviedla Iveta Krajňáková z oddelenia územného plánovania a stavebného poriadku na spišskonovoveskom magistráte, na súkromnom pozemku povoleniu podliehajú stromy, ktoré majú vo výške 1,3 metra minimálny obvod 80 centimetrov. Okrem toho podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta s výrubom musí súhlasiť minimálne 80 percent obyvateľov daného domu. Mesto sa týmto nariadením istí proti prípadným petíciám. "Okrem toho zisťujeme aj dôvod, prečo je záujem stromy vyrúbať," upresnila I. Krajňáková. Dodala, že všetky podmienky obyvatelia domu na Hviezdoslavovej 2 splnili, preto im vydali povolenie na výrub spolu ôsmich stromov. Išlo o dve brezy, štyri borovice, jednu vŕbu a smrek.
Vysadia vhodnú zeleň
Na priestranstve pred činžiakom však vidieť, že pred časom tu rástli aj ďalšie stromy, ktoré mali pri zemi obvod kmeňa priemerne 30 centimetrov. Tie už schvaľovani nepodliehajú. Domovníčka činžiaku (jej meno má redakcia k dispozícií ) na túto situáciu reaguje: "Plánujeme si pozemok oplotiť, pretože máme veľké problémy. Nachádzame sa blízko centra mesta, mládež nám tu neustále chodí pod okná fajčiť, skrývajú sa medzi stromy. Inokedy je problém s ľuďmi, ktorí sa v noci vracajú zo zábavných podnikov,"
Ďalšie stromy, ako uviedla, boli na spadnutie, ohrozovali majetok. Okrem oplotenia si obyvatelia domu na mieste, kde stáli stromy, plánujú postaviť besiedku. "Rešpektovali sme všetky povinnosti zo zákona. Je mi ľúto, že tí, ktorí sa sťažujú, nenavštevujú schôdzu vlastníkov bytov, kde by sa dozvedeli o problémoch a o následných riešeniach, za ktoré je väčšina," dodala domovníčka. Ako ďalej povedala, v blízkej budúcnosti chcú výsadiť novú, predovšetkým vhodnú zeleň.
Mali by sa dohodnúť
Čo sa týka výrubu menších stromov, vo všeobecnosti by sa mali dohodnúť medzi sebou vlastníci. Uviedla to pre Korzár I. Krajňáková. "Záleží na tom, aký majú domový poriadok, na akých pravidlách sa dohodli," upresnila.
Odborná pracovníčka zo Správy Národného parku Slovenský raj Katarína Škorvánková radí, aby majitelia pozemkov poriadne plánovali výsadbu zelene a veľmi zodpovedne zvážili každý výrub. "Výsadba by mala byť aspoň 5 metrov od múra. Kým sú stromy malé, všetko je v poriadku, potom sa však ozvú nespokojenci, že tieni a žiadajú výrub. Strom predsa nemôže za to, že rastie. Vyrúbať stromy je to najjednoduchšie riešenie. Vo všeobecnosti ich v mestách máme málo. V Maďarsku som sa stretla s tým, že v mestách budujú zelené aleje, u nás sa stáva, že si zelené pľúca dávame zrúbať. Na jednej strane sa nič nelegálne nedeje, na druhej strane niekedy ide o banálne dôvody ako nadmerné množstvo spadnutého lístia či ihličia," povedala svoj názor odborníčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš