študentov na Slovensku - Podpora implementácie. Zapojilo sa doň 13 materských škôl.
PREŠOV. Cieľom projektu bolo zlepšiť kvalitu vzdelávania rómskych detí v integrovaných predškolských zariadeniach a zabezpečiť, aby boli úspešné v integrovaných MŠ a ZŠ a v zmiešaných triedach. Zapojilo sa 612 rómskych detí a 240 učiteľov materských a základných škôl. Pri výbere vhodných predškolských zariadení sa stretli aj s odmietnutím. „Projekt neprijali v obciach Žehňa, ani Víťaz (okres Prešov). Stretli sme sa s rôznymi bariérami, ktoré sa postupne podarilo prekonávať aj vďaka spolupráci so starostami i farskými úradmi. Ťažšie bolo presadiť projekt v mestách, kde mali nerómski rodičia možnosť voľby medzi viacerými predškolskými zariadeniami," informovala koordinátorka predškolského vzdelávania z OZ Vyrovnávanie šancí Edita Kovářová.
Škôlky získali finančný príspevok na nákup materiálu na rôzne aktivity a divadelné predstavenie. Rómski rodičia prispievali na pobyt v materskej škole iba symbolickou sumou okolo 100 Sk (3,319 eur) na jedno dieťa na mesiac. Učitelia sa zúčastnili trojdňových kurzov organizovaných Metodicko-poradenským centrom v Prešove, kde absolvovali 40 hodín odborného vzdelávania. Frekventanti vydali 15 publikácií, ktoré sú metodickou pomôckou vychádzajúcou z praktických skúseností s prácou v integrovaných triedach materských škôl. „Chodili sme aj do terénu, do škôl a stretávali sme sa s rodičmi. V každej lokalite to bolo iné, pretože aj kvalita vzťahov bola iná. Ale v týchto trinástich lokalitách sa nám podarilo preklenúť najväčšie rozpory a bariéry, ktoré boli medzi jednými i druhými rodičmi. Ale došlo k pochopeniu toho, že rómske i nerómske deti sa majú vzdelávať spolu a majú sa navzájom spoznať. Ale dva roky na to určite nestačili. Je veľmi potrebná osvetárska práca v rómskych osadách," uviedol vedúci lektorského tímu z OZ Asociácia Rómskych žien v SR František Godla.
Zaškolenie 240 učiteľov malo na starosti Metodicko-pedagogické centrum v Prešove, ktoré bolo aj koordinátorom Ďalšie aktivity mali na starosti prešovské občianske združenia Asociácia rómskych žien a Vyrovnávanie šancí. Financie sa čerpali z Rómskeho vzdelávacieho fondu. „Budeme sa snažiť získať ďalšie financie na pokračovanie projektu a jeho rozšírenie na územie celého Slovenska," uviedla národná koordinátorka projektu z ministerstva školstva Katarína Ondrášová. „Rómske rodiny, na ktoré sa zo zákona nevzťahovala dotácia v hmotnej núdzi, dostali vďaka tomuto projektu pre svoje deti podporu na stravné, školné, materská škola im kúpila základné oblečenie, pyžamká, papuče, domáce oblečenie i rukavice," povedala E. Kovářová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš