zrejme vznikol z vykurovacieho zariadenia zlikvidoval takmer všetky príbytky. Hasiči bojovali s ohňom asi tri hodiny. Miesto ohniska však museli zabezpečovať takmer do sobotňajšieho poludnia. Pri požiari sa nik vážne nezranil.
STARÁ ĽUBOVŇA. Plamene vyhnali z prevažne drevených obydlí všetkých, asi 130 obyvateľov. Mesto ešte v ten istý večer zvolalo krízový štáb. Mimoriadne zasadli aj miestni poslanci. Poškodení boli evakuovaní do mestských zariadení v Podsadku.
V osade boli prevažne deti
Živel začal vyčíňať krátko pred pol ôsmou večer. Stačil okamih a ľudia utekali z osady s krikom i plačom. Medzi nimi sa nachádzala viac ako polovica detí. Poškodeným neostávalo nič iné, iba sa pozerať ako im padá strecha a horí doslova všetko.
"Vždy som hovoril, že sa to raz môže stať. Mal som tam dvd-čko, video, televízor a 45-tisíc korún. Všetko som tam nechal. Vzal som iba polročnú dcéru a utekal," opísal krušný večer Martin Dunka. Okrem desiatich detí sa strachoval aj o malú vnučku. "Tak vidíte, nik sa o nás nestará, nik nám nedá poriadne bývanie. Nemuselo sa tak stať," dodal.
"Vysoký dátum" znamenal pokoj
Viacerí obyvatelia Továrenskej opäť raz spustili spŕšku kritiky na vedenie mesta. Najviac sa rozčuľovali nad podmienkami bývania. Svojim postojom len potvrdili, že k ich naturelu patrí aj to, aby sa o nich vždy niekto postaral. Niektorí dokonca vinu dávali hasičom, hoci tí robili, čo mohli. "Šťastím je najmä fakt, že máme vysoký dátum pred sociálnymi dávkami. V opilosti by nám títo ľudia spôsobili veľké problémy," poznamenal nemenovaný policajt. Reagoval tak na relatívne pokojné chovanie Rómov v okolí ohniska.
Zasadal krízový štáb
Priestor okolo ohniska policajti v čase požiaru uzavreli. Hrozilo totiž nebezpečenstvo, keďže v lokalite sa nachádzali aj propán-butánové fľaše. Primátor Valent Jaržembovský, ktorý prišiel ihneď na miesto zvolal krízový štáb. Ľudia z neho mali čo robiť, aby situáciu zvládli. Nešťastie totiž prišlo počas víkendu a zabezpečiť všetko potrebné pre postihnutých ľudí nebolo vôbec jednoduché.
"Zvolali sme mimoriadne zastupiteľstvo. Bude treba využiť prostriedky z fondu rozvoja a bývania. Zháňame po celom Slovensku unimobunky, aby sme ich odkúpili. Naši chlapi už na tom pracujú," povedal primátor.
Mesto situáciu zvládlo
Odkúpené unimobunky chce mesto osadiť čím skôr. Ešte predtým však bude na Továrenskej nutné použiť ťažké mechanizmy na zrovnanie terénu. "Boli by sme radi, keby sa to podarilo do Vianoc, hoci to môže byť utópia. Pripraviť terén aj so základnými inžinierskymi sieťami totiž nie je jednoduché," naznačil primátor.
Obyvatelia z Továrenskej boli hneď v piatok presťahovaní do mestskej časti Podsadek. Prespali v tamojšom kultúrnom dome. Ženy s malými deťmi boli umiestnené do tunajšej základnej školy. Tam im mesto zabezpečilo pitie i teplú stravu. Mesto už stihlo zorganizovať aj zbierku topánok. Väčšina obuvi i šatstva totiž poškodeným uhoreli.
Hasiči bojovali statočne
O ťažkej piatkovej noci môžu hovoriť tiež hasiči. "Museli sme povolať do služby aj ďalších kolegov," povedal veliteľ zásahu Peter Tyrpák. Okrem staroľubovnianskych hasičov pomáhali aj dobrovoľníci z Hniezdneho. Na mieste museli otočiť šesť cisterien. V obrovskom neporiadku v osade sa orientovali veľmi dobre a situáciu vzhľadom na okolnosti zvládli. Podľa P. Tyrpáka oheň pravdepodobne vzbĺkol od vykurovacieho telesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš