Kauza ide na generálnu prokuratúru
Kauza nevydarenej kúpy niekdajšej ubytovne skrachovaného Finišu do majetku mesta Spišská Nová Ves putuje na Generálnu prokuratúru SR. Novoveský primátor Ján Volný (Smer) vyčíslil škody pre mesto vzniknuté touto transakciou na 50 miliónov korún. Voči pracovníkom mestského úradu, ktorí sú zodpovední za nezískanie tejto budovy do majetku mesta, majú byť vyvodené dôsledky.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Situácia okolo bytovky na Sadovej ulici sa po 11 rokoch vyjasňuje. Kontrola hlavnej kontrolórky mestského úradu Hyacinty Zozuľákovej preukázala porušenia zákona o rozpočtových pravidlách a o účtovníctve. Budovu mesto kúpilo od Finišu za 8,8 milióna korún a ďalších 8 miliónov vrazilo do jej rekonštrukcie na 54 nájomných bytov. Budova však ostala na liste vlastníctva Finišu a po krachu tejto textilky ju správca konkurznej podstaty predal prešovskej firme Trade Realex. Nový majiteľ chce súdnou cestou vysťahovať všetkých nájomníkov. Mesto ich plánuje umiestniť v osade Vilčurňa, kde už postavilo prvých 14 bytov.
Uznesenie spred 12 rokov
Predaj budovy sa uskutočnil v roku 1997, v čase primátorovania Karola Mitríka. Súčasný primátor J. Volný podrobil postup vtedajšieho vedenia mesta tvrdej kritike.
„Zistili sme s dosť veľkým prekvapením, že uznesenie o predaji a rekonštrukcii tejto budovy je vlastne uznesenie schválenia rozpočtu pre rok 1997 a v rámci rozpočtu pod poradovým číslom 9 je uvedený plán nákupu pre rok 1997. Vyčlenilo sa tam 5,8 milióna korún na nákup tejto nehnuteľnosti a 2,7 milióna na jej rekonštrukciu. Hneď v januári 1997 už bola uzavretá kúpna zmluva a tam už bola iná suma - 8,8 miliónov korún a náklady na rekonštrukciu sa z 2,7 milióna vyšplhali na 8 miliónov," informoval J. Volný na tlačovej besede.
Neštandardný postup
Podľa jeho slov neboli dodržané ani podmienky úhrady kúpnej ceny. Cena sa mala podľa zmluvy zaplatiť v dvoch splátkach na účet Finišu. „Ani jedna sa neuhradila v termíne, prvá suma 3 milióny 692-tisíc sa uhradila v júni a potom, čo je najväčší prešľap z nášho pohľadu, 1,3 milióna bolo uhradených v hotovosti z pokladne, čo je absolútne neštandardný postup. Nevieme si predstaviť, ako sa tam 1,3 milióna nazhromaždilo. Neexistujú k tomu žiadne doklady a nikto si nepamätá alebo nechce spomenúť, kto dal príkaz na túto neštandardnú úhradu, kto ju realizoval, kto tieto peniaze prevzal," uviedol primátor Volný.
Podľa neho nie je jasné, prečo sa mesto neusilovalo o zapísanie tejto nehnuteľnosti aj s pozemkami na svoj list vlastníctva. Napriek tomu ju roky evidovalo ako majetok mesta pri každoročnej inventarizácii.
Milióny v kufríkoch
Kontrolou použitia mestských peňazí investovaných do ubytovne Finišu na Sadovej ulici sa zaoberali aj poslanci na nedávnom rokovaní. Vtedajší primátor a súčasný poslanec Pravicového klubu K. Mitrík (SDKÚ) pripomenul, že tieto aktivity sa diali v období mečiarizmu. „Pamätám si, ako nepravidelne chodili podielové dane a ako ťažko sme škrabali na výplaty, tok peňazí v meste ani v krajine nefungoval. Ťažko sme škriabali na výplaty. Banky v tom čase poskytovali úvery za úžernícky úrok 24 až 28%. Podnikatelia mnohokrát nosili hlavne daň z nehnuteľnosti do pokladne v kufríkoch. Určite si aj vtedajší viceprimátor Juraj Beňa (dnes poslanec Smeru a predseda koaličného klubu v mestskom zastupiteľstve - pozn. red.) spomenie, ako orodoval za fabriku, keď vtedy nemali na výplaty," povedal K. Mitrík pred poslancami.
Pripomenul, že pri 8-miliónovej rekonštrukcii na 54 bytov vyšiel jeden byt na 200-tisíc korún. „Nikoho neviním, taká doba bola. Bola to neoliberálna demokracia, a ty si bol jej súčasťou, pán primátor," adresoval K. Mitrík J. Volnému.
„Pravda je niekde úplne inde. Ide o to, či sme chceli pomôcť fabrike, ktorá už dnes nie je alebo získať nové byty pred voľbami, ktoré tiež nemáme. Výsledok je taký, aký je," konštatoval primátor.
50-miliónová strata
Stratu, ktorú mesto utrpelo v tejto kauze, je podľa J. Volného minimálne 50 miliónov korún. „A to 20 miliónov kúpa a náklady na rekonštrukciu, 10 miliónov náklady za nedoplatky, ktoré tam sú a 20 miliónov výstavba nových bytoviek," vyčíslil primátor. Vedenie mesta chce za túto situáciu vyvodiť zodpovednosť. Primátor povedal, že prednosta mestského úradu vyvodí dôsledky voči pracovníkom, ktorí sú za to zodpovední. „Bol daný podnet na generálnu prokuratúru, ktorá ho postúpi orgánom činným v trestnom konaní," dodal J. Volný.
--- FAKTY ---
Prvé byty sú hotové
Mesto buduje nové bytovky v osade Vilčurňa. „Áno, je to geto, ale pýtam sa - máme ich stavať niekde inde, máme tu mať viacej giet alebo tých ľudí rozptýliť medzi ostatných obyvateľov? Dnes bohužiaľ každé mesto má - či to nazveme osada, kolónia alebo geto," priznal J. Volný. Prvú bytovku so 14 bytmi už mesto prevzalo a do Vianoc pridelí prvé byty. V lete budúceho roka sa majú dokončiť ďalšie dve bytovky so 16 bytmi. Platiaci nájomníci zo zdevastovanej bytovky na Sadovej ulici, ktorých je tu menej ako prstov na dvoch rukách, by mali dostať mestské byty priamo v meste. Neplatičom ponúkne mesto byty na Vilčurni. „Budeme maximálne spravodliví. Títo občania dostanú byty podľa toho, ako sa doteraz správali," uzavrel primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš