SAMOSTATNÉ VYKUROVANIE DOSTÁVA ZELENÚ
Ak sa chceli obyvatelia Starej Ľubovne doteraz odpojiť od centrálneho vykurovania, bolo to takmer nemožné. Museli spĺňať viacero podmienok, ktoré asi pred rokom nariadilo mesto. Jednou z nich bola tá, aby v bytovom dome malo viac ako 50 percent bytov vlastné kúrenie. Súhlasiť museli všetci susedia. Protimonopolný úrad SR (PMÚ) však celú vec vníma ako porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže.
STARÁ ĽUBOVŇA. V týchto dňoch dostala Stará Ľubovňa od PMÚ pokutu desaťtisíc korún. Tá má byť "odmenou" za to, že mesto svojou koncepciou zvýhodnilo spoločnosť Slobyterm. Práve táto mestská firma dodáva teplo do systému centrálneho zásobovania.
Ľudia boli takmer bez šance
Momentálny stav v oblasti tepelnej energetiky nedával viacerým obyvateľom Starej Ľubovne veľa možností na výber. Ich túžba po vlastnom kotle ostala iba prianím. Hospodárenie, kde mohli ušetriť až dvadsaťtisíc korún ročne tak mohli iným susedom iba závidieť.
"Máme právo zvoliť si lacnejší spôsob vykurovania," povedala nám ešte začiatkom roka obyvateľka jedného z panelákov, pani Salamonová. Hoci už dávno predtým mala jej rodina kúpený vlastný kotol, zaviesť ho nemohli. V bytovke totiž nemala ani polovica rodín vlastné kúrenie.
Rozhodnutie poslancov obmedzilo obyvateľstvo
Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorého obsahom je koncepcia tepelnej energetiky v meste schválili poslanci Starej Ľubovne ešte koncom minulého roka. Hoci išlo o vážny dokument, obsiahlejšie debaty sa v tejto veci vtedy neviedli.
Podľa hovorkyne PMÚ, viacerí obyvatelia mesta tak ostali znevýhodnení. "Týmto mnohým obyvateľom zamedzilo mesto vytvárať nové malé zdroje tepla (napr. bytové a domové kotolne), ktoré by boli alternatívou k odoberaniu tepla z centrálneho systému zásobovania teplom," povedala Alexandra Bernáthová.
Občianska aktivistka Božena Stašenková, ktorá v celej veci za občanov podnikala právne kroky rozhodnutie privítala, avšak iba sčasti: "Je to výsledok občianskej spoločnosti, ktorá hľadá prostriedky na ochranu svojich práv. Čo sa týka výšky pokuty, tá je smiešna a výsmechom spravodlivosti."
Primátor nechcel pokutu komentovať
V súvislosti s uloženou pokutou sme oslovili aj mesto. Primátor Valent Jaržembovský nechcel celú vec komentovať. Povedal len, že za všetkým stojí iniciatíva niektorých jedincov, ako poškodzovať záujmy mesta. Ešte dodal, že úradníci na magistráte už pripravujú súhrn dokumentov, v ktorých chcú vlastnú koncepciu obhajovať. Je preto viac ako isté, že mesto sa proti rozhodnutiu odvolá. Táto lehota totiž trvá 15 dní od doručenia rozhodnutia od PMÚ.
Hovorkyňa PMÚ: Súčasná situácia nahráva Slobytermu
V súvislosti s VZN A. Bernáthová poznamenala, že mesto jeho znením vytvorilo administratívnu bariéru vstupu na trh. "Spotrebitelia stratili možnosť voľby a nemôžu sa sami rozhodnúť a zvoliť si dodávku tepla, ktorá by im poskytovala najlepšie podmienky odberu. Naopak, sú nútení zostať v systéme centrálneho zásobovania teplom, bez ohľadu na jeho efektívnosť, kvalitu, cenu alebo iné odberné podmienky."
Súčasná situácia podľa Bernáthovej nahráva Slobytermu, ktorý sa takto môže dlhodobo udržať na trhu bez ohľadu na služby, aké poskytne.
Prehodnotia poslanci schválené nariadenie?
Pokutu po prijatí energetickej koncepcie v minulosti dostali aj Zvolen a Považská Bystrica. Aj tam poslanci uprednostnili centrálne zásobovanie pred samostatným. PMÚ im však vtedy udelil pokutu 50-tisíc. Prečo teda ten rozdiel? "Úrad pri ukladní pokuty zohľadnil dĺžku trvania protiprávneho stavu ako aj fakt, že k obmedzeniu došlo na malom, lokálnom trhu," povedala pre Korzár A. Bernáthová. Či poslanci mesta budú musieť prehodnotiť VZN, hovorkyňa neuviedla. "Ak bude aj naďalej pretrvávať súčasný stav, úrad situáciu opätovne a adekvátne prehodnotí," dodala pre náš denník hovorkyňa PMÚ.
PETER RINDOŠ
peter.rindoskorzar.sk
Autor: Blízkym hrozil smrťou
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš