ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Bývalá baňa znova vystrašila ľudí. Voda valiaca sa zo starého banského diela zaplavila priestory v desiatich domoch. Podobná situácia vládla v Spišskej Novej Vsi posledný septembrový víkend, včera však bola situácia oveľa vážnejšia.
TEPLIČKA/SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ohrozená bola mestská časť Spišskej Novej Vsi Pod Tepličkou. Obavy domácim spôsobuje bývalá baňa, ktorá sa nachádza asi tri kilometre od ich domoch. V septembri sa ľudia zobudili v noci na to, že vonku poriadne prší. To sa však voda vyvalila z bane a hladina potoka poriadne stúpla. Vtedy sa však, našťastie, voda vybúrila v okolitej krajine, do obývanej časti nedošla. Včera doobeda bol scenár oveľa hrozivejší. Valiaca sa voda zasiahla súkromné pozemky.
Iba bezradne čakali
Uplynulý týždeň na Spiši pršalo. Nedeľa sa už javila ako slnečný deň. Pod Tepličkou to však vyzeralo ako v krajine zázrakov. Príjazdová cesta bola ešte suchá, zato v mestskej časti po cestách tiekli potoky vody. Domáci nás vítali v gumených čižmách s pracovným náradím v rukách. Na svojich dvoroch si vyrovnávali povrchy, voda tu narobila malé krátre, zaplavila záhrady, záhradky, suterény. Ľudia z pivníc odčerpávali vodu. „Bolo asi desať hodín doobeda, telefonoval nám starosta z obce Teplička, že z bane sa valí voda, vraj už chatári majú problémy. Aby sme sa pripravili," hovorí Branislav Holečko. „K nám pribehla susedka, že znova sa valí voda. Nemohli sme nič robiť, iba bezradne čakať. Postavila som sa ku kuchynskému oknu a doslova som čakala, čo sa bude diať," hovorí o bezradnosti Mária Lizancová.
Našťastie vybagrovali potok
Jediné, čo mohli domáci urobiť, bolo pozbierať z dvorov veci, ktoré by im mohla odniesť či poškodiť voda. Potom ostávalo už iba bezradné čakanie. „Voda sa dovalila do dvadsiatich minút od starostovho telefonátu," dodáva B. Holečko. Podľa jeho susedky M. Lizancovej nešlo o nárazovú vlnu, voda v potoku stúpala postupne. Špinavá dravá voda prekonala akoby nič koryto a vovalila sa do dvorov a suterénov domov. B. Holečko spomína, že od septembrovej príhody vybagrovali koryto potoka, hlbšie je asi o 70 centimetrov. „Ak sa tak nestalo, neviem, ako by sme dopadli," krúti hlavou majiteľ domu v blízkosti potoka.
Čo bude ďalej?
Kým v septembri sme tri kilometre k bani prešli peši, dnes sa to nedalo. Pár desiatok metrov z trasy sa pokúšame prejsť autom, potom ideme približne tristo metrov peši a nastáva zvrat. Musíme sa vrátiť. Jediná trasa k bani vedie okľukou z vrchnej časti. Voda úplne zmenila ráz prírody. Nekontrolovateľne sa valí okolo stromov, o pôvodnom koryte potoka nemôže byť ani reči. Z asfaltovej cesty ostali iba postŕhané kusy. Nanebezpečnejšie sú však krátery. Podľa našich odhadov tam, kde niekedy bola bežná cesta, je dnes miestami hĺbka vody aj vyše kolien. Domáci sú vystrašení, v čase našej prítomnosti sa zhromažďovali na ceste pred domami a vzájomne si kládli otázku, čo bude ďalej. „To máme každý mesiac tŕpnuť, že čo sa zase stane?" pýta sa B. Holečko.
Situáciu budú riešiť
Ako pre Korzár uviedol predseda Banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi, od septembrovej krízovej situácie prijali určité opatrenia. „Vystužil sa priestor o dĺžke asi 12 metrov, postavil sa portál, zamrežoval sa vchod do bane, urobili sa nejaké zásypy," vysvetľuje. Vzápätí však priznáva, že to asi nestačilo. „V pondelok (dnes - pozn. red.) pôjdeme na miesto, musíme naplánovať nové opatrenia," dodáva. O tom, že situácia sa bude riešiť, nás uistil aj vedúci oboru krízového riadenia na Obvodnom úrade v Spišskej Novej Vsi Viliam Štubňa a upresnil: „Voda zaplavila priestory v desiatich domov, lúky a iné pozemky. Zhruba dve hodiny trval kritický stav."
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš