Pálenie odpadu zo záhrad spôsobuje dusivý dym, ktorý obsahuje hlavne oxid uhoľnatý, uhľovodíky a dechtové látky. Ľudia, ktorí pália napríklad na
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
svojich záhradách lístie zo stromov, vypúšťajú do vzduchu organické hnojivo a menia ho na škodlivé plyny. Občianske združenie Priatelia Zeme SPZ apeluje na samosprávy, aby vo svojich katastroch budovali obecné kompostoviská.
SPIŠ. Na to, aby sa obce správali ekologicky, podľa Branislava Moňoka zo združenia Priatelia Zmene SPZ netreba veľa peňazí. Toto občianske združenie ponúka samosprávam okrem iného aj službu v podobne vyškolenia takzvaného kompostmajstra.
Variabilné náklady
"Aj keď to neurčuje legislatíva, kompostovisko by malo byť oplotené a zamknuté z praktických dôvodov. Náklady na výstavbu sú variabilné, napríklad od 32 do 320-tisíc korún," upresnil B. Moňok. Základnou výbavou je napríklad štiepkovač, drvič, teplomer, geotextília. B. Moňok obciam radí, aby sa potrebné financie pokúsili získať aj zo štátnych zdrojov, napríklad v rámci projektu Obnova dediny.
Obecné kompostoviská sú limitované, a to do 10 ton kompostu ročne. "Prvé obecné kompostovisko na Slovensku vzniklo pri Košiciach v KokšovBakši. Dnes je ťažké odhadnúť počet obcí, ktoré disponujú takýmto miestom. Z našich skúseností však vieme, že tam, kde je aktívna samospráva v separovaní odpadu a kompostovaní, obyvatelia sa potom tiež správajú ekologicky," dodal B. Moňok.
Nemajú obecné kompostovisko
Všetko je na internete
Asi najlepšie sú na to v obci Závadka, kde je skôr naopak o bioodpad núdza. V tejto obci ešte prevláda chov hovädzieho a iného dobytka, súkromne sa tu hospodári, miestni si vedia so zeleným odpadom poradiť. Čo sa týka dreva, v dedine sa kúri tuhým palivom, odpadové drevo preto končí v peciach. Všetky dostupné informácie, či už o budovaní obecných kompostovísk, ale aj rady pre domáce kompostovanie nájdu záujemcovia na webovej stránke združenia Priatelia Zeme.