Korzár logo Korzár Spiš
Pondelok, 19. august, 2019 | Meniny má Lýdia

Inšpekcia žiada zavrieť gymnázium v Hnilčíku

Štátna školská inšpekcia žiada vyradiť súkromné gymnázium v Hnilčíku v okrese Spišská Nová Ves zo siete školských zariadení. Škole vytýka materiálne

aj personálne nedostatky. Na ich odstránenie malo gymnázium v Hnilčíku rok. Po následnej kontrole sa inšpekcia rozhodla podať na ministerstvo školstva návrh na vyradenie školy zo siete. Zriaďovateľka súkromného gymnázia tvrdí, že tu bol záujem zlikvidovať školu. Škole poškodilo aj spájanie s ruskou sektou.

HNILČÍK. Súkromné osemročné gymnázium v Hnilčíku otvorili v septembri minulého roka. Zapísalo sa tu 12 žiakov z rôznych kútov Slovenska. Po pár mesiacoch ostala škola prázdna. Jej žiaci odišli študovať do ruského mesta Tekos, do školy Michaila Petroviča Štetinina, podľa princípov ktorého sa malo vyučovať aj v škole v Hnilčíku. Po roku sú deti späť v slovenských školách, v tomto školskom roku má gymnázium v Hnilčíku zapísaného jedného žiaka, ktorý študuje v Tekose. Súkromné gymnázium bolo často miestom návštev školských inšpektorov. Po poslednej kontrole padlo rozhodnutie vyradiť ho zo siete slovenských škôl. Definitívne o tom rozhodne ministerstvo školstva.

Nesplnené opatrenia

Jozef Javorek, riaditeľ kancelárie hlavného školského inšpektora potvrdil, že podali návrh na vyradenie osemročného gymnázia zo siete. „Vlani sme urobili komplexnú inšpekciu a uložili sme riaditeľovi prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. Mali na to rok. Následná inšpekcia zistila, že opatrenia neboli splnené. Škola má už iba jedného žiaka, ktorý momentálne študuje v Tekose, preto sme prišli k názoru, že už nemá význam ukladať ďalšie opatrenia smerom k výchovno-vzdelávaciemu procesu. Dávame ministerstvu školstva návrh na vyradenie školy zo siete," uviedol J. Javorek.

Zistené nedostatky

Podľa slov J. Javoreka išlo o viacero nedostatkov. Škola sídli v rodinnom dome, nemá vyhovujúce priestory a ako internátnej škole jej chýbajú ubytovacie kapacity. „Podmienky pre výchovu a vzdelávanie boli v čase kontroly nevyhovujúce. Išlo o učebne, učebné pomôcky, lavice, problém s ubytovaním v rodinnom dome. Ďalej išlo o personálne obsadenie - škola mala len jedného pedagogického zamestnanca, nie sú tam žiadni učitelia. Ťažko kontrolovať, kto vlastne vyučuje. Rozhodnutia riaditeľa školy neboli v súlade s legislatívou, v učebných plánoch boli závažné nedostatky. Pristupovali sme citlivo, dali sme im rok na odstránenie," vysvetľuje J. Javorek. Pripomína, že ak škola splní všetky podmienky, môže opäť požiadať o zaradenie do siete školských zariadení. „S úctou sa staviam k alternatívnemu školstvu, je to vždy určitá odvaha začať niečo nové. Fandím každej alternatíve, ale treba vždy myslieť na deti a tu už boli aj sťažnosti rodičov a verejnosti," dodáva J. Javorek.

Profesor Zelina v Tekose

Gestorom súkromnej školy v Hnilčíku mal byť poradca ministra školstva Miron Zelina z Pedagogickej fakulty UK v Bratislave. Pred jej otvorením absolvoval so zriaďovateľkou a pedagógmi stáž v škole v Tekose. „Žiaci sú ubytovaní v blízkosti školy sami varia, obsluhujú sa, starajú o poriadok, majú dielne, kde si zhotovujú pomôcky z dreva, kovu, šijú si sami kostýmy na tance, vystúpenia, dokonca pod dozorom odborníkov stavajú nové budovy v areáli školy. Ale čo je dôležité, majú čas pre samostatné alebo skupinové učenie. Učia sa v malých skupinách 6 10 žiakov v skupine, kde komunikuje každý žiak s každým a spoločne riešia problémy. Žiaci nechodia presne do ročníkov, podľa veku. Schopnejší žiaci „preskakujú" ročníky, a tak sa môže stať, že na vysokú školu ide žiak z tejto školy skôr, ako dovŕšil vek pre vysokú školu," povedal po návrate z Tekosu. M. Zelina sa neskôr gestorstva školy v Hnilčíku vzdal. Čo hovorí na jej koniec, sa nám nepodarilo zistiť.

--- STANOVISKO ---

Zriaďovateľka: Zákon sme neporušili

Zriaďovateľka gymnázia Imelda Trochtová absolvovala minulý školský rok s 12 deťmi v ruskom meste Tekos v Štátnom všeobecnovzdelávacom zariadení - internátnom lýceu komplexného formovania osobnosti detí a mládeže. Po roku sa deti vrátili do slovenských škôl, v Tekose je v súčasnosti len jeden žiak, ktorý má 18 rokov a plánuje tu zmaturovať.

Žiadne podvody

Trochtová hovorí, že rozhodnutie inšpekcie ju prekvapilo. „Inšpekcia koná svoju prácu, má právomoci, ktoré využíva, ale má aj zodpovednosť za to, ako rozhoduje. Budúcnosť ukáže, či toto rozhodnutie bolo správne alebo nesprávne," reaguje. Vraví, že počká na písomné vyjadrenie. „Zvažujeme, ak bude možnosť odvolania, či sa odvoláme alebo nie, pretože podanie v médiách nie je celkom pravdivé. Nezainteresovaný človek si môže myslieť, že sme robili nejaké podvody, čo nie je pravda," zdôrazňuje.

Plánovali nákupy aj prístavbu

Inšpekcia vytkla škole v Hnilčíku aj materiálne nedostatky. „Pred tým, než ministerstvo dalo súhlas na zaradenie do siete, prišli pracovníčky ministerstva osobne na Bindt skontrolovať podmienky a nebolo nám nič vytknuté. Môžu byť námietky voči učebným pomôckam, no my sme ich tak ako každá škola plánovali zakúpiť postupne, dokonca sme to mali v ročnom pláne školy. Budúci školský rok sme chceli začať s prístavbou školy, našli sme na to zdroje. Aj tieto materiály boli inšpekcii predložené, ale neboli vzaté do úvahy. Dodnes som presvedčená, že sme zákon neporušili," prízvukuje I. Trochtová.

Prepojenie so sektou?

Spájanie so sektami I. Trochtová odmieta. „Považujem to za tuposť ľudí, ak odmyslím osobnú urážku spôsobenú takýmto označením. Išlo o udania občianskeho združenia Integra, písané Ivanou Škodovou. Túto pani nepoznám, nepoznajú ju ani rodičia našich detí, v živote v našej škole nebola a nepozná ju. Rozmýšľam, prečo sa nechala použiť ako nástroj na našu likvidáciu?" kladie otázky. A dodáva: „Nikomu nič nezazlievam. To, čo sa stalo, len odráža stav našej spoločnosti."

Škola sa mení na virtuálnu

Ak ministerstvo školstva vyradí gymnázium na Hnilčíku zo siete, škola v podstate zanikne. Zriaďovateľka ju plánuje udržať vo virtuálnej podobe na internetovej stránke www.sgbindt.sk. „Udržíme si našu webovú stránku ako virtuálna škola a budeme na nej prezentovať naše pedagogické názory. Myslíme si, že čas dozrie a možno to niektorých ľudí osloví. A v budúcnosti sa môže udiať nejaká zmena. Je škoda nevyužiť pozitívne skúsenosti, ktoré sme priniesli z Ruska," vysvetľuje I. Trochtová.

--- REAKCIA ---

Integra je spokojná

Občianske združenie Integra - Centrum prevencie v oblasti siekt z Banskej Bystrice opakovane upozorňovalo kompetentné štátne orgány na problém so školou v Hnilčíku a na prepojenie so sektou Anastázie. Ivana Škodova z Integry rozhodnutie inšpekcie o návrhu na vyradenie gymnázia zo siete víta. „Som s týmto verdiktom veľmi spokojná. Mali to urobiť už pred rokom. Nie som proti experimentom, ale nech sú s čistým pozadím," uviedla I. Škodová.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 2. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 3. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 4. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 5. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 7. V bankovom svete prežijú len tí, ktorí inovujú
 8. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 9. Kaufland potvrdil pozíciu lídra v ponuke slovenských výrobkov
 10. Parkovací asistent VW vám pomôže, keď už stratíte nervy
 1. Prečo si investori zadávajú do vyhľadávača ružové diamanty?
 2. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 3. The High Tatras – a destination of unforgettable moments
 4. Leto pomaly končí: Výlety, ktoré ešte stihnete a takmer zadarmo
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. FOKUS očnú optiku a FOKUS optik kúpil MiddleCap Group S.A.
 8. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu
 9. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 10. Pracovisko treba vymyslieť nanovo
 1. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 13 976
 2. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 9 913
 3. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 9 279
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 7 290
 5. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 6 101
 6. Last minute tipy: All inclusive dovolenka na Severnom Cypre 5 685
 7. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 793
 8. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 669
 9. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi 4 406
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 3 848

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop