STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Slovenské magnezitové závody, a. s., Jelšava hromadne prepúšťajú. Ku koncu marca by malo odísť 186 zamestnancov z približne 1 200. Počet pracovníkov redukuje aj Slovmag, a. s., Lubeník. Oba závody, na čele so SMZ Jelšava, sú najväčšími zamestnávateľmi v Revúckom okrese. Ten je v nezamestnanosti dlhodobo na druhom mieste v rámci Slovenska, hneď za susedným okresom Rimavská Sobota. Aktuálna miera nezamestnanosti v Revúckom okrese je 24,5 percenta.
JELŠAVA/REVÚCA. Riaditeľka revúckeho Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Hanesovská potvrdila, že v novembri ohlásili SMZ Jelšava hromadné prepúšťanie. Týka sa 186 osôb. V Slovmagu prepúšťajú tých, ktorí sú v skúšobnej dobe, zamestnaní na dobu určitú, alebo odchádzajú do dôchodku. Ide o viac než 80 ľudí. Všetko súvisí s finančnou krízou.
Už dnes bude burza práce
Ako informovala V. Hanesovská, prepúšťanie je dôsledkom poklesu záujmu o produkty oboch magnezitiek. "Najmä na Ukrajine, na ktorú je SMZ naviazaná a tá patrí medzi ich najväčších odberateľov". Vedenie SMZ Jelšava a úradu práce zareagovalo tak, že už dnes organizujú v sídle SMZ burzu práce a informácií. "Pozvali sme niekoľkých zamestnávateľov z regiónu, aj mimo neho, ktorí budú ľuďom ponúkať prácu. Zároveň tam budú naši pracovníci, ktorí im poradia, aké príspevky sú pre dochádzajúcich zamestnancov a ďalšie výhody," hovorí V. Hanesovská s tým, že obe magnezitky sa správajú ústretovo a snažia sa, aby ich zamestnanci čo najrýchlejšie dostali novú prácu. "Záujem o zamestnancov prejavilo už niekoľko zamestnávateľov, medzi iným aj napríklad SCA v Gemerskej Hôrke."
Organizačnopersonálny riaditeľ SMZ Ivan Nemeth povedal, že keď zamestnanci budú chcieť odísť skôr, než ku koncu marca, môžu, alebo môťu postupovať podľa výpovednej doby, všetko v rámci kolektívnej dohody. Dovtedy môžu normálne pracovať a budú dostávať plat. "Spolupracujeme s našou odborovou organizáciou, ktorá pomáha," potvrdil. Dodal, že prepúšťanie sa týka celej sféry pracovných pozícií. Teda aj administratívy.
Primátor: Neviem, ako to rozchodíme
Z celej situácie nie je nadšený ani primátor Jelšavy Milan Kolesár. Jeho samého už požiadalo niekoľko ľudí, ktorých sa prepúšťanie týka, o pomoc. Primátor potvrdil, že bol rokovať s vedením podniku. No so svojimi požiadavkami, aby boli zohľadnení ľudia z Jelšavy, kde magnezitka sídli, neuspel. "Je to veľmi nepríjemná vec. Po zrušení kasární tu máme teraz prepúšťanie v magnezitke a to teda neviem, ako rozchodíme. Sám hľadám rôzne možnosti, vypytujem sa v podnikoch na voľné miesta, ale som skeptický. Nenachádzam riešenie, pretože tu veľa možností ani nie je." Možnosťou je napríklad dochádzanie do práce mimo regiónu. "Môžu ísť pracovať aj do Čiech, ale v tom riešenie nevidím. Neviem, či budú ľudia cestovať. Predsa len, keď tu majú rodinu a dom, ten ťažko opustia. Toto veľmi nechcú," zauvažoval primátor Jelšavy.
Výpovede prídu po 11. decembri
Podľa našich informácií odíde zo SMZ v skutočnosti viac než 186 ľudí. Pribudnú k nim ešte tí, ktorí majú vek na odchod do dôchodku. Nálada v Jelšave a medzi zamestnancami závodu je nervózna. Ako sme sa dozvedeli, zoznam tých, ktorí majú byť prepustení, bol prerokovaný spolu s odborovou organizáciou, no výpovede by mali byť doručené konkrétnym ľuďom až po 11. decembri. Práve z toho dôvodu sa nechce nik z tých, ktorí sú na zozname prepustených, vyjadrovať. Kým nemajú v rukách výpovede, veria, že zoznam nie je konečný a z obavy z toho, že by si mohli pohoršiť v už beztak nezávideniahodnej situácii, sú vo vyjadreniach opatrní. "Zoznam nie je konečný," potvrdil I. Nemeth. "Napríklad ráno prišiel zamestnanec s tým, že by chcel odísť do predčasného starobného dôchodku. Takých je viac. Podľa kolektívnej zmluvy idú najprv tí, ktorí sú sociálne zabezpečení. K takýmto zmenám môže dôjsť a preto ani zoznam nie je konečný."
Zatiaľ idú v plnej prevádzke
Medzi obyvateľmi Revúckeho okresu sa objavili informácie, že dva, tri dni chodia do práce a potom pracujú už len na 60 percent, alebo čerpajú dovolenky. "K dnešnému dňu (včera pozn. red.) pracujeme v plnej prevádzke, zamestnanci pracujú naplno. Je to síce otázka vývoja situácie a tá sa mení každým dňom, ale momentálne ide prevádzka normálne," vysvetlil včera I. Nemeth. "Uvažujeme, že pred sviatkami, teda v druhej polovici mesiaca, odstavíme časť výroby a Zákonník práce umožňuje aj 60 percent, ale to by sme najprv všetko prerokovali s odbormi. Bez nich to nejde."
Prepúšťa aj Kovostroj Dobšiná
O prácu prišlo podľa informácií TV Markíza aj zhruba 40 z celkového počtu 169 zamestnancov spoločnosti Kovostroj Dobšiná, viacerí z nich boli vraj tesne pred odchodom do dôchodku. Ďalších 80 ľudí poberá len 60 percent mzdy. Dôvodom súčasného prepúšťania je podľa vedenia podniku rapídny pokles zákaziek, momentálne sa vyrába len zhruba 10 percent bežnej produkcie.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš