Korzár logo Korzár Spiš

Slovenský raj je 20 rokov národným parkom

Slovenský raj bol vyhlásený za národný park pred 20 rokmi. Množstvo prírodných hodnôt sústredných na malom území, typické rokliny, zachovanosť územia

vzhľadom na nedostupný terén - to je to, čo robí Slovenský raj Slovenským rajom. Turisti možno nevedia, že okrem atraktívnych túr môžu v Slovenskom raji zažiť aj stretnutie s medveďom. Žije tu stabilná populácia medveďa, rysa aj vlka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Počas dvadsiatich rokoch sa medzi ochrancami prírody aj turistami etablovala značka národného parku. „Keď dnes poviete Slovenský raj, každému sa vybaví ako národný park. A to nesúvisí len s ochranou prírody, ale aj s cestovným ruchom, hoteliéri uvádzajú národný park v každom prospekte a národný park sem láka ľudí," hovorí Tomáš Dražil, zástupca riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj (NPSR).

SkryťVypnúť reklamu

To, čo robí Slovenský raj jedinečným, je podľa jeho slov vysoká koncentrácia prírodných hodnôt na relatívne malej ploche 20-tisíc hektárov a ich zachovalosť. A tiež „Je malý zázrak, že tu máme všetky tri veľké šelmy, medveďa, vlka a rasy, a to vzhľadom na intenzívne turistické využitie. Slovenský raj má najvyššiu koncentráciu turistických chodníkov. Šelmy potrebujú pokoj, nesmú byť vyrušované, turistika im veľmi neprospieva. Populácie sú ustálené, lebo sa do nich poľovnícky nezasahuje, s výnimkou vlka," vysvetľuje T. Dražil. Počet medveďov odhadujú na sedem, rysov je menej, u vlkov sa nedá hovoriť o počtoch, kedže svorky migrujú.

Raj a Tatry

Ochranári evidujú aj stretnutia medveďa s človekom. Je to najčastejšie v neskorej jeseni, keď medvede zídu aj do roklín. „Stretli ho napríklad v Suchej Belej aj Pieckach. Nič sa nestalo, zľakol sa medveď aj turista. Medvede sú väčšinou stiahnuté hlboko v rezerváciách. Napríklad minulý rok medveď v zime nespal, na Poľane nachádzali naši pracovníci jeho stopy počas celej zimy. Nemáme problém s kontajnerovými medveďmi ako v Tatrách, nie sme ani oblasť vychytená na zber lesných plodov, ani huby nerastú na vápenci. Takže strety človeka s medveďom tu nehrozia," hovorí T. Dražil.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia je v porovnaní s Tatrami odlišná aj s investíciami v cestovnom ruchu. Prebiehajúca výstavba lyžiarskeho strediska v Novoveskej Hute aj pripravované rekreačné megastredisko britskej skupiny Dorchester sú mimo národného parku, v jeho ochrannom pásme. „Dá sa povedať, že nás investície priamo do národného parku obišli. Terénne podmienky v Slovenskom raji neumožňujú budovanie zjazdoviek. Čo sa týka výstavby budov, ide len o rekonštrukcie existujúcich objektov. Nové objekty nevznikajú, iba ako s rozvojom služieb, ako napríklad informačné stredisko na Podlesku, požičovňa bicyklov a podobne," dodáva zástupca riaditeľa Správy NP SR.

Čo neviete o Slovenskom raji

Slovenský raj prekategorizovali v roku 1988 z chránenej krajinnej oblasti na národný park. Správa NP SR eviduje v území asi 1000 druhov vyšších rastlín. Medzi najbohatšie lokality patria Kopanecké lúky, kde sa vyskytuje 74 druhov rastlín na m2, čím sa radia medzi druhovo najbohatšie lúky v Európe. Zo živočíchov sú najviac preskúmanou skupinou motýle, odborníci tu zistili 2200 druhov. V národnom parku žijú stabilné populácie medveďa, rysa a vlka. V posledných rokoch vzrastá početnosť ohrozeného sokola sťahovavého. Prevažná väčšina plochy národného parku je súčasťou územia európskeho významu, ktoré je zaradené do európskej sústavy chránených území Natura 2000. Slovenský raj navštívi ročne 750 000 turistov. Správa NPSR v lete tohto roku otvorila nové informačné stredisko ochrany prírody na Podlesku a prevádzkuje štyri náučné chodníky.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 622
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 940
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 627
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 787
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 328
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu