MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Cesta zo Spišského Podhradia do Spišských Vlách nie je večer, ani v noci pre motoristov bezpečná. Deti zo žehrianskej osady ležiacej pri ceste tu hádžu kamene do idúcich áut. Niektoré zasiahnuté autá skončia s pokrivenými plechmi, iné s rozbitými sklami. Väčšina vodičov sa po náraze bojí zastať na tmavej, neosvetlenej ceste a hľadať vinníka. Niektorí z nich sa tejto ceste vyhýbajú a volia radšej okľuku okolo Spišského hradu.
SPIŠSKÉ VLACHY. Dušan Bečker jazdí po tejto ceste pravidelne do práce. V jeden večer sa vrátil domov s dierou v dverách spolujazdca. Ak by hodený kameň mieril vyššie, rozbil by sklo a cesta domov sa mohla zmeniť na tragédiu. Vraví, že mal šťastie, no vie aj o prípadoch, kedy kamene rozbili sklá na aute. Výnimkou nie sú ani hodené tehly. Podobné skúsenosti majú viacerí vodiči.
Vyleteli dva kamene
„Išiel som cestou z práce zo Spišského Podhradia, uprostred cesty bola betónová tvárnica, takže v zákrute bolo teba spomaliť. Spod kopca naraz vyleteli dva kamene, jeden mi trafil rovno pod spätné zrkadlo. Keby trafil trošku vyššie, sklo je rozbité a mohlo z toho byť nešťastie. Zastavil som, ale v tej tme nebolo nič vidieť, až pod prvým svetlom v Spišských Vlachoch som videl, čo sa stalo," opisuje svoj nepríjemný zážitok D. Bečker. Išiel na novom aute, ktoré má len mesiac a už má dieru pod „späťákom". „Zastavil som sa na polícii, policajti hneď šli vec zisťovať na miesto, vraj mali viac hlásení, ale neverím, že niečo zistia. Keď cigánčatá zbadajú policajné auto, hneď utekajú a skryjú sa," myslí si majiteľ auta.
Báli sa zastaviť
Podobnú skúsenosť má aj Zlatica Kožárová z Olcnavy. „S manželom sme prechádzali okolo osady večer o 19. hodine. Počuli sme nejaký plesk do auta, nevedeli sme, čo sa deje. Manžel asi po dvesto metroch zastavil, išiel sa pozrieť. Mali sme mierne zdemolované pravé predné dvere. Rómovia nám tam hodili kameň. Nezastavili sme, lebo sme sa báli. Išli sme na políciu, policajti sa vyjadrili, že hádzať kamene je momentálne ich medzinárodný šport. Za nami išlo ďalšie osobné auto, oni mali podstatne viac zdemolované zadné dvere," spomína si na piatkový večer Z. Kožárová.
Za hodený kameň pred súd
Polícia o prípadoch poškodzovania áut kameňmi vie. „Je ich určite menej, ako za minulé roky, kedy niektorí z mladistvých boli aj právoplatne odsúdení. O tomto probléme vie aj starosta obce Žehra, s ktorým sme situáciu rozoberali," uviedol okresný policajný riaditeľ Jaroslav Dulík. Policajti chodia na prednášky do základných škôl, robia medzi žiakmi osvetu aj o bezpečnosti cestnej premávky, no napriek tomu sa takéto prípady stávajú. „Určite nás treba o tom informovať. Vieme prísť na miesto a urobiť nápravu," odporúča J. Dulík vodičom, ktorí z cesty pri žehrianskej osade odídu s poškodeným autom.
Radšej naokolo
D. Bečker vraví, že najrizikovejšie je prechádzať okolo osady v čase vyplácania sociálnych dávok. Vtedy bude radšej chodiť domov z práce okľukou okolo Spišského hradu. „Míňam osadu. Je to ďalej, ale bezpečnejšie," vraví. Aj Kožárovci sa budú tejto ceste vyhýbať. „Švagor, ktorý brigádoval v Spišskom Podhradí a bol nútený prechádzať touto osadou, nás upozornil, že nemáme večer prechádzať cez túto osadu. Radšej máme ísť naokolo, cez Hodkovce, čo je niekoľko kilometrov naviac. Ak tam budem mať ísť večer, tak si dvakrát zvážim, či pôjdem touto cestou alebo urobím pár kilometrov navyše," dodáva Z. Kožárová.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš