pohľad obyčajné, asi dvadsaťcentimetrové valčeky, všetky jednotnej tmavej farby... Ku klasickému pexesu to má ďaleko, učiteľky však pracujú v levočskej materskej škole pre slabozraké a nevidiace deti. Toto zariadenie prednedávnom oslávilo 50. výročie svojho vzniku.
LEVOČA. Momentálne toto predškolské zariadenie navštevuje spolu 13 detí. Denný program škôlkárov je takmer navlas rovnaký ako u ich zdravých rovesníkov. Učiteľky však všetko musia deti kvôli ich hendikepu učiť všetko od podlahy.
Na tento účel im slúži rad pomôcok. Napríklad aj spomínané pexeso. Na rozdiel od zdravých detí, levočskí škôlkári tvoria páry valčekov podľa váhy či podľa zvuku, aký vydávajú. Keď im učiteľky rozprávajú o ovocí a zelenine, naporúdzi majú kartičky s vôňami. V levočskej škôlke sú vo veľkej obľube aj rozprávky, ale iba zvukové.
„Keď sme vonku na prechádzke, deti učíme podľa zvukov a vôni rozoznávať, kade práve ideme. Napríklad, keď prechádzame okolo pekárne, vysvetlíme im to. Nabudúce prechádzku opakujeme, ale už ich aj skúšame, či vedia, kadiaľ ideme," vysvetľuje Jana Petríková, ktorá pracuje ako učiteľka 15 rokov.
Jej kolegyňa Božena Péchyová pracuje s nevidiacimi deťmi 20 rokov, celkove si už v školstve „odkrútila" 33 rokov. „Táto práca je síce náročnejšia, ale úspechy sú oveľa viditeľnejšie, a verte, máme z toho fantastický pocit," hovorí o práci v materskej škole pre slabozraké a nevidiace deti B. Péchyová. Deti, ktoré boli pred rokmi jej zverencami, stretáva aj dnes. Teší ju, že niektorí študujú na vysokých školách či konzervatóriach. Sú medzi nimi aj zdravotníci, učitelia a B. Péchyová spomína aj na študentku žurnalistiky.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš