mieste budú stavať nové výrobné haly. Príchod investorov môže pribrzdiť celosvetová ekonomická kríza, kompetentní však predpokladajú, že zámer vytvoriť minimálne 560 nových pracovných miest sa splniť podarí.
VRANOV NAD TOPĽOU. Mesto Vranov nad Topľou získalo nenávratný finančný príspevok na vybudovanie priemyselného parku vo výške 111 miliónov korún (3 684 525 eur). Samospráva investovala do nového parku 27 miliónov korún (896 236 eur), pričom podstatná časť týchto peňazí išla na výkup pozemkov. Slovenská distribučná investovala do prepojenia na siete vysokého napätia ďalších 17 miliónov korún (564 297 eur).
Vybudovaná infraštruktúra
Nový priemyselný park vyrástol za 10 mesiacov. "Za ten čas sme pripravili celú infraštruktúru, ktorá spočíva vo vybudovaní prístupovej cesty a kompletných inžinierskych sietí," povedal Ivan Gajdoš za dodávateľa stavby, spoločnosti Skanska BS.
SARIO: Je to ukážkový park
"Z nášho pohľadu hodnotíme túto investíciu ako veľmi efektívnu, vzhľadom na veľkosť parku, ako aj potencionálny počet budúcich investorov a novovytvorených pracovných miest," uviedol riaditeľ sekcie štrukturálnych fondov SARIO Ján Krak a zdôraznil: "Je to jeden z ukážkových a vzorových parkov, ktoré boli vytvorené." Park vo Vranove získal ako jeden z posledných peniaze z Európskej únie v minulom skrátenom plánovacom období. Išlo o program podporujúci parky na zelenej lúke. Z rovnakého programu bol podporený aj priemyselný park IPZ Prešov - Záborské, ktorý však mal určité problémy a zatiaľ dokončený nie je. "Viac ako polovica zo 16 podporených projektov bola na východe Slovenska, čím sa darí napĺňať zámer odstraňovať regionálne rozdiely," dodal J. Krak.
Na strategickom mieste
Priemyselný park sa nachádza na ploche 17,5 hektáa, má však možnosť ďalej sa rozširovať. "Je v lokalite, ktorá je zaujímavá zo strategického hľadiska, lebo blízko je tzv. obchvat Vranova, ktorý má byť o niekoľko rokov prepojený na rýchlostnú komunikáciu. Okolo priemyselného parku sú ešte voľné plochy, takže v prípade ďalších, aj väčších investorov je priestor na to, aby sem mohli prísť," uviedol vranovský primátor Tomáš Lešo, podľa ktorého znamená priemyselný park Ferovo pre mesto i región veľmi veľa, keďže nezamestnanosť sa vo Vranove pohybuje medzi 10 a 15 percentami.
Investori a kríza
Finančná a hospodárska kríza má dopad na správanie sa veľkých spoločností a potencionálnych investorov. Primátor Tomáš Lešo k tomu uviedol: "Počítame s viacerými investormi. Momentálne máme istých piatich. Sú to domáci i zahraniční investori. Orientujú sa na strojársku výrobu, na spracovanie dreva, laboratórne zariadenia, výrobky z plastu pre automobilový priemysel, na energetiku a uvítame aj ďalších, ktorí rozšíria celú paletu odvetví." Primátor verí, že kríza sa na tomto rozbehnutom projekte neprejaví, v marci sa začne výstavba výrobných hál a v priebehu 4 - 5 mesiacov budú môcť prijímať prvých zamestnancov.
Podnikatelia majú obavy
Možné problémy naznačil Michal Fedor, ktorého firma je jedným z domácich investorov v parku Ferovo. "Park je ukončený, na pohľad vyzerá príťažlivo a je plne funkčný. Netreba už nič, len prísť a stavať... Každý z nás, kto sem bude chcieť prísť - a keď je to rozkývané vo finančnom svete - musí uvažovať o úvere," načrtol situáciu M. Fedor. Pripomenul, že banky sa začali správať až priveľmi opatrne, a tak firmy, ktoré chcú investovať, dopady krízy cítia na vlastnej koži.
Ján Krak z agentúry SARIO sa neobáva toho, že by kríza ohrozila záujem priemyselníkov vybudovať svoje prevádzky vo Vranove. Podľa neho má park Ferovo všetky predpoklady pre príchod investorov na východné Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš