procesu náhradnej rodinnej starostlivosti, pri rozhodovaní, príprave a riešení každodenných výchovných problémov.
PREŠOV. "Ústavná starostlivosť nedokáže zabezpečiť vhodné podmienky pre zdravý duševný vývin dieťaťa. Návrat preto v aktuálnom komunikačnom projekte Pestúni obracia svoju pozornosť na existujúcich i potencionálnych pestúnov. Cieľom je zvýšiť informovanosť a mieru pochopenia problematiky pestúnstva medzi ľuďmi a dosiahnuť zvýšenie počtu pestúnov," informovala sociálna pracovníčka OZ Návrat v Prešove Alena Molčanová. "Kampaň má tri línie. Prvou bol výskum, ktorý sa realizoval medzi fungujúcimi pestúnskymi rodinami a má zodpovedať štyri okruhy tém. Jednou z nich je motivácia pestúnov k tomu, že príjmu dieťa do pestúnskej starostlivosti," uviedla A. Molčanová. Ďalšou témou sú predsudky a vzájomná pomoc. Návrat vysiela aj spot, ktorý ma poukázať na to, že pestúnstvo je jedinou z foriem, kedy môžu vyrastať v rodine. Treťou líniou sú divadelné predstavenia.
V domovoch je 5 000 detí
Návrat robí kampane každoročne. "Nie každé dieťa je vhodné na adopciu, nie každé dieťa sa vie vrátiť do svojej biologickej rodiny, ale skoro každé dieťa, ktoré je v detskom domove, je vhodné do pestúnstva. Snažíme sa podporiť ľudí, aby si dieťa do pestúnskej starostlivosti vzali a začali o tom uvažovať," informovala A. Molčanová. "V detských domovoch je okolo 5 000 detí. Na Slovensku je 2 000 dedín. "Keby si z každej obce dve alebo tri rodiny vzali jedno dieťa do pestúnskej starostlivosti, na Slovensku by detské domovy neboli."
---FAKTY---
Čo je pestúnska starostlivosť
Pestúnska starostlivosť je forma náhradnej rodinnej starostlivosti, ktorá môže mať dlhodobý (počas celého detstva), aj krátkodobý charakter. Pestún je povinný osobne sa o dieťa starať v rovnakom rozsahu, v akom vykonávajú starostlivosť o dieťa rodičia, pričom má nárok na finančný príspevok.
Pestúnska starostlivosť vzniká rozhodnutím súdu na základe návrhu manželov alebo jednotlivca. Pestúnom sa môže stať len osoba zapísaná do zoznamu žiadateľov, to znamená, že musí absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo a splniť ďalšie podmienky. Pestúnska starostlivosť najbežnejšie zaniká uplynutím 18. roku veku dieťaťa. Môže byť zrušená rozhodnutím súdu aj v priebehu jej trvania, len zo závažných dôvodov. Ak je dieťa zverované do pestúnskej starostlivosti vo veku, keď je schopné posúdiť jej obsah, súd zoberie do úvahy aj jeho vyjadrenie.
Rozsah práv a povinností pestúna voči dieťaťu určuje súd pri jeho zverovaní. Pestúni spravidla zastupujú dieťa v bežných veciach. V prípade podstatných záležitostí (napr. plánovaný operačný zákrok) žiadajú súhlas zákonného zástupcu dieťaťa. V sporných prípadoch rozhodnutie vydáva súd. Pestúni teda zvyčajne nie sú zákonnými zástupcami zvereného dieťaťa.
Počas pestúnskej starostlivosti je možný kontakt dieťaťa s pôvodnými rodičmi, ak je to v prospech dieťaťa. Štát ju sleduje a finančne podporuje cez finančné príspevky pre pestúnov a deti (mesačný opakovaný príspevok pre pestúna, jednorazový a mesačný opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa).
Pestúnska starostlivosť sa síce z právneho hľadiska končí 18. rokom dieťaťa, ale ľudsky, psychicky a sociálne vytvorené vzťahy zvyčajne trvajú naďalej. Väčšina detí zostáva v pestúnskych rodinách aj po dovŕšení plnoletosti. Počíta s tým aj zákon, ktorý priznáva nárok na príspevok dieťaťu až do 25. roku veku zverenca, pokiaľ je nezaopatrený a naďalej žije v spoločnej domácnosti s pestúnom.
(Zdroj: portal.gov.sk)
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš