personál nie je ochotný preniesť nechodiacim seniorom prenosnú toaletu a nechá ich pošpiniť sa do plienok. Príbuzní vravia, že je to nedôstojný a neľudský prístup. Situáciou sa na základe sťažností zaoberá vedenie domova aj mesta.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Príbuzní seniorov z mestského domova dôchodcov sa rozhodli hovoriť o dlhodobo pretrvávajúcich problémoch. Sťažujú sa na prístup personálu k dôchodcom, neochotu, neposkytovanie liekov, miznutie nového šatstva.
Vedenie domova o problémoch vie. Nedávno sa tu preto konalo zasadanie mestskej rady, po ktorom nasledoval prieskum poskytovanej starostlivosti Radou pre sociálne poradenstvo. Riaditeľka domova Mária Bartošová prijala opatrenia vrátane etického kódexu zamestnancov a sľubuje, že takéto veci sa už stávať nebudú.
Nespokojní príbuzní
Nespokojní príbuzní sa najprv snažili riešiť problémy priamo v domove, neuspeli, a tak sa rozhodli upozorniť na situáciu kompetentných aj verejnosť. Pani Daniela (celé meno máme k dispozícii - pozn. redakcie) má v domove mamu. Vraví, že personál veľmi nezodpovedne pristupuje k dávkovaniu liekov. „Keď liek, ktorý je pre mamku veľmi potrebný kvôli jej psychike, dôjde, tak sestrička nadávkuje lieky na celý týždeň a je jej jedno, že ten jeden liek tam chýba. Nezapíšu to do karty, neupozornia hlavnú sestru ani nikoho iného. Stáva sa to aj u iných," vraví pani Daniela.
Podobnú skúsenosť má aj pani Anna: „Kvôli liekom som bola za sestričkami a vedúcou oddelenia každý deň. Keď si pozreli, čo mala mama napísané a čo mala nasáčkované, to vôbec nesedelo. Keď som sa príliš do toho miešala, skryli predo mnou kartu," hovorí.
Kritika na adresu personálu
Pani Daniele prekáža prístup personálu k nechodiacim dôchodcom. „Mamka má plienky. Nemôže chodiť, ale rozum jej funguje, hanbí sa za to, že má plienky. Keď jej suseda ide zavolať sestričky, že mamka potrebuje na veľkú potrebu, tak jej odkážu - veď má plienku, nech to urobí do plienky. Veď to je urážlivé a nedôstojné, takto sa došpiniť. Sestry neprídu s prenosným WC, vraj robia niečo iné. Požiadala som personál, aby mamku vždy pred obedom dávali na WC. Povedali mi, že pred obedom nemajú čas. Nie sú všetky také, ale tento prístup sa mi nepáči," opisuje svoje skúsenosti pani Daniela.
Kritizuje aj evidenciu šatstva, ktoré ide do práčovne. „Veľa vecí už beriem prať domov, lebo sa strácajú do nenávratne, a to väčšinou poriadnejšie veci, nové a kvalitné," prízvukuje pani Daniela. Dodáva, že problémy trvajú už dlhší čas.
„Vždy je tam dakto druhý zodpovedný, keď sa idem niečo pýtať, tak už tam nikto zodpovedný nie je. Keď nechám odkaz, že treba dačo vybaviť, tak nikto o ničom nevie," krúti hlavou pani Anna.
Lieky sa skoro míňajú
Samotní dôchodcovia v domove nechceli o starostlivosti zo strany personálu hovoriť. Jedna z nich, Eva Krchová bez obáv potvdrzuje, že oblečenie sa stráca. „Musím priznať, že sa to stalo, ale nemôžem menovite povedať a ukázať na niekoho." S liekmi nemá problémy, ale vie o tom, že občas niektoré chýbajú. „Mne sa stalo, že raz nejaký vypadol, došiel, ale na druhý deň už to bolo v poriadku. Ale musím potvrdiť, že sa im akosi veľmi skoro minú zásoby," povie diplomatickou rečou.
Vedenie domova o tom vie
Domov dôchodcov má od leta novú riaditeľku. Mária Bartošová o mnohých problémoch vie. Aj o chýbajúcich liekoch. „Áno, mala som jeden takýto prípad, keď som tu bola v sobotu a príbuzný klienta sa mi sťažoval, že mamka nemá lieky. Urobila som maximum preto, aby som lieky zabezpečila a v pondelok som urobila reštrikčné opatrenia voči zodpovednému zamestnancovi," povedala. Zdôraznila, že podobné veci by sa už nemali stávať. „Riaditeľkou som od 1. júla a snažím sa vyhovieť klientom, zistiť nedostatky, ktoré tu sú. Snažím sa robiť opatrenia, čo sa týka zodpovednosti zamestnancov. Tá tu nebola. Určili sme úsekové pracovníčky, ktoré sú zodpovedné za prideľovanie liekov a majú svoje zástupkyne," vysvetľuje.
Kontroly aj v noci
Riaditeľka na margo sťažnosti dodáva, že prijala plán kontrolnej činnosti a nariaďuje mimoriadne kontroly. „Námatkové kontroly už boli. Nariadila som nočné kontroly, lebo mi bolo povedané, že v nočných zmenách zamestnanci spia, ale zatiaľ neboli zistené nedostatky. Za túto dobu sa nedá povedať, či sú to opodstatnené sťažnosti alebo nie," vraví M. Bartošová.
V súvislosti s prístupom personálu ku klientovi pripomenie, že v domove od septembra platí etický kódex zamestnanca domova dôchodcov. „Každý jeden zamestnanec, nielen na zdravotnom úseku sa má ku klientom správať slušne. Navyše sme teraz prijali kritériá hodnotenia kvality v rámci domova. Takéto samohodnotenie by som chcela vykonať koncom roka alebo začiatkom budúceho roka," dodáva riaditeľka so slovami, že potom by už sťažnosti príbuzných mali byť bezpredmetné.
Minulý týždeň vykonala Rada pre sociálne poradenstvo z Košíc monitoring poskytovania sociálnych služieb v novoveskom domove dôchodcov. Jeho výsledky ešte nie sú známe.
MONIKA TOPORCEROVÁ
monika.toporcerovakorzar.sk
Autor: V PONDELOK 10. 11. 2008
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš