Na kopci Koč v Slovenskom raji, ktorý vlani zničil oheň, objavili botanici rok po požiari unikátnu rastlinu pakost český. Je zapísaný v Červenej
Monika Toporcerová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
knihe vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Zaujímavý je tým, že vyklíči a rastie vďaka ohňu, ktorý okolo neho zničil všetko živé.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pakost český sa vyskytuje na Slovensku len na Spiši. Botanici vedia, že nájsť ho môžu len na požiaroviskách. Na Koč teda išli zámerne. A vyplatilo sa. Na hrebeni kopca našli zhorenisko obsypané kvetmi, ktoré kvitnú ešte aj v polovici novembra. Rozkvitnutý pakost tu rastie na ploche asi pol hektára.
Les na Koči je rok po požiari odumretý, na kopci vidieť zreteľné stopy erózie. Jediným životom je pakost český. "U nás je kriticky ohrozený. Je vzácny výskytom, nerastie hocikde, nemá stálu lokalitu. Je to pyrofyt, teda rastlina, ktorá potrebuje požiar a proces horenia k tomu, aby sa semená aktivovali a vzklíčili," vysvetľuje Tomáš Dražil zo Správy Národného parku Slovenský raj (NPSR). Zdalo by sa, že požiar v Slovenskom raji bol aj na niečo dobrý. "Skôr by som povedal, že lesný požiar je pre bežného človeka katastrofa, no pre ekosystém je to nová príležitosť, je to možnosť pre iné druhy," vraví ochranár.
Veľa botanikov pakost v prírode nevidelo, pretože sa nedá nájsť bežne každý rok. "Mne sa ho podarilo nájsť v roku 1988 na Babe pri Svite, bola to moja botanická prvotina. Tam rástol v pahrebe, kde lesní robotníci pálili haluzinu a pakost rástol na kraji pahreby," spomína na svoj objav T. Dražil. Pakost objavili ochranári v Slovenskom raji aj po tragickom požiari so šiestimi obeťami na životoch v roku 2000 v lokalite Tri kopce. O rok neskôr našli pakost na ploche asi 10x10 metrov. Vydržal ešte dva roky, dnes ho tam už niet. Pakost podľa slov T. Dražila prežíva na zhorenisku ešte dva-tri roky po požiari a potom zmizne.
Semená poslali do Piešťan
Podľa odbornej literatúry pakost zvykne kvitnúť v auguste, no zrejme obhryzenie zverou a teplá jeseň spôsobili, že rastliny vyhnali nové výhonky a zakvitli. Pracovníci Správy NPSR zozbierali semená a vzorku poslali ich do Výskumného ústavu rastlinnej výroby do Piešťan, kde ich uskladnia v semennej banke. Na Koči by mal pakost český rásť aj na budúci rok. Akonáhle zhorenisko ožije ďalšími rastlinami, ktoré pakost vytlačia, slovenský unikát zmizne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš