TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Symbolicky presne na štvrté výročie veľkej vetrovej kalamity Tatranci otvorili obnovenú a vynovenú kyselku. Práve pri nej vietor dosahoval najväčšiu silu a všetko zničil.
STARÝ SMOKOVEC. Smokovecká kyselka je tatranský fenomén opradený legendami. V prvom rade je to však medzi ľuďmi veľmi populárny minerálny prameň.
Obnova stála 600-tisíc
Obnova areálu mesto stála vyše 600-tisíc korún. Čakať sa však oplatilo. Voda bude dosahovať špičkovú kvalitu. "Zabezpečili sme, aby bol prameň úplne odvzdušnený, lebo inak podľa skúseností kyselka strácala na chuti a perlivosti," hovorí Peter Danko z mestskej eseročky, ktorá vykonávala technické práce na sírnatom zdroji.
Hrozilo, že prameň zmizne
Istý čas dokonca hrozilo, že sa prameň nadobro stratí. "Morénové systémy v lokalite sú nevyspytateľné a neprebádané. Preto sme k prácam pristupovali s najväčšou optarnosťou bez použitia akejkoľvek ťažkej techniky," vysvetľuje Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP-u. Preto miesto buldozérov na stavbe pracovali výlučne goralské kone.
Primátor chce malý amfiteáter
Tatranský primátor Ján Mokoš by chcel ešte k búdke s prameňom pristaviť amfiteátrik určený na komorné koncerty a recitály. Projekt však brzdia zložité vlastnícke vzťahy, keďže úzky pás zeme vlastní mnoho subjektov. Či už Štátne lesy TANAP-u alebo urbárnici z Mlynice. Podľa vedúceho oddelenia kultúry Vysokých Tatier Jána Bendíka projekt nevyžaduje veľa peňazí. "Niečo vyše 200-tisíc, čo sa dá. Navyše, hľadisko a tribúny tam doslova vytvorila sama príroda, takže stačilo by nasadiť lavice. To miesto bolo na tento účel doslova stvorené," povedal Bendík.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš