TOMÁŠ TIŠTAN, tomas.tistankorzar.sk
Mesto Poprad a Prešovský samosprávny kraj musia vykryť straty zo skrachovanej leteckej linky. Prípad znova vyvoláva otázky, či mestá a kraje majú takto podnikať. Straty z neúspešných projektov totiž potom neplatia župani, ani primátori či poslanci. Následky krachu znášajú občania, z ktorých daní sa tvoria verejné financie.
POPRAD/PREŠOV. Bola to veľká sláva, keď pätica podielnikov v januári minulého roku verejnosti predstavovala novú leteckú linku Poprad-Sliač-Praha. "Otázkou len bude, kedy nasadíme väčšie lietadlo," povedal vtedy zástupca súkromného akcionára zo Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Popradský primátor Anton Danko (na snímke druhý zľava) mal ďalšie plány: "Po Prahe je naším zámerom začať lietať z Popradu do Viedne."
Milión sem, milión tam
Linka nakoniec nebola úspešná a v januári musela pre nerentabilnosť skončiť. Mesto Poprad spolu s PSK musia teraz niekoľko mesiacov po poslednom lete zhodne zaplatiť po 1,044 milióna korún. K tejto sume treba pripočítať ďalšie dva milióny, ktoré musel každý z dvojice vložiť. "Dobre" obišlo mesto Vysoké Tatry, ktoré kvôli svojmu 3-percentnému podielu doplatí "iba" 174-tisíc. Banskobystrický samosprávny kraj mal ešte väčšie šťastie, z projektu tesne pred jeho rozbehnutím totiž vystúpil.
Mohlo byť horšie
Ak by všetci partneri v októbri minulého roku nepredĺžili život upadajúcej linky do januára, zo strany ČSA im kvôli množstvu zaknihovaných leteniek hrozila platba kompenzácií až do výšky 6,5 milióna korún. Aspoň tomuto sa podarilo vyhnúť.
"Mestá nie sú aerolinky"
Inštitút ekonomických a spoločenských analýz vidí problém jednoznačne. "Úlohou samospráv nie je podnikať. Samospráva ako správca verejných peňazí by nemala podstupovať podnikateľské riziko, pretože v prípade, že sa investícia ukáže neefektívna, nesú náklady daňoví poplatníci," hovorí riaditeľ inštitútu Richard Ďurana. Podľa neho aj letecké podnikanie je určené pre súkromný sektor. Ďurana dodáva, že úloha kraja a miest je v tomto prípade úplne inde. "Tí môžu v rámci legislatívnych možností zjednodušovať záujemcom vstup na trh leteckých služieb a nie prevádzkovať linky," myslí si riaditeľ.
Danko: Budeme opatrnejší
Aktéri samosprávy dnes tvrdia, že po bitke je každý generál. Primátor Danko hovorí, že riziká prezieravo rozložili medzi piatich partnerov. "Z toho dve súkromné spoločnosti zaplatili najviac," povedal primátor. Ten chce v podobných projektoch pokračovať. "Samozrejme, budeme oveľa opatrnejší, ale takéto veci treba podporovať. Kto neskúsi, nezíska," uviedol Danko. Podobne uvažuje PSK. "Motívom iniciatívy bolo podporiť cestovný ruch. Keby verejné peniaze nevstupovali do takých projektov, dnes tu už sto rokov nemáme ani tatranskú električku či zubačku," povedal podpredseda Prešovského kraja Milan Baran.
Ďalší problém za miliardu
Mesto Poprad spolu so samosprávnym krajom v letectve čaká aj ďalší a vážnejší problém. Ako podielnici letiska Poprad budú musieť riešiť príletovú dráhu, ktorá dosluhuje. Oprava dráhy, aby letisko vôbec ostalo funkčné, zhltne približne miliardu korún. Riešenie straty linky je oproti úlohe nájsť miliardu iba malou omrvinkou.
* * *
--FAKTY--
Akcionárske zloženie skrachovanej Hron Air
n Železiarne Podbrezová 34 %
n Scheidegger TIE 27 %
n Mesto Poprad 18 %
n Prešovský kraj 18 %
n Mesto Vysoké Tatry 3%
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš