projekt Záchrana života - profesionálne zručný dobrovoľný záchranár.
POPRAD. V prvej etape je projekt zameraný na samotných dobrovoľných záchranárov, ktorí absolvujú špecializované školenia pozemnej horskej záchrany, lyžiarskej záchrany, školenia Červeného kríža, evakuácie z lanových dráh, kondičné školenia a sústredenia. Okrem tradičných vzdelávacích aktivít sa budú záchranári zlepšovať aj v cudzích jazykoch a absolvujú aj psychosociálny výcvik. Vzdelávanie ukončia školenia leteckých a lavínových špecialistov, informoval podpredseda THS František Mrázik.
Školiť budú aj verejnosť
Druhá časť projektu je zameraná na verejnosť. Návštevníci hôr budú mať možnosť získať a rozšíriť svoje poznatky počas metodických dní, vzdelávacích programov a prevenčných služieb v tatranských dolinách, ktoré chystá THS. Partnerom projektu pri metodických dňoch a seminároch je Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky. V zimnom období budú kurzy zamerané najmä na skialpinistickú verejnosť. "Je už veľa ľudí, ktorí majú kvalitné vybavenie, ale stále majú problém s vyhodnotením podmienok priamo v teréne," povedal F. Mrázik. Školenia pre verejnosť, ktoré by sa mali začať na budúci rok, budú venované pohybu v teréne, zhodnoteniu snehovej pokrývky, či práci s lavínovým vyhľadávačom. V letnom období plánujú záchranári niekoľko stretnutí aj so žiakmi a študentmi škôl. Projekt Záchrana života - profesionálne zručný dobrovoľný záchranár potrvá od novembra 2008 do októbra 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš