ale drevený. Zhotovil ho kežmarský rodák, umelec, Beňo Malec. Ten zhotovenie atrakcie zároveň financoval.
KEŽMAROK. Beňo Malec namaľoval aj niekoľko obrazov pre kežmarskú radnicu. Pri realizácii diel navrhol aj zhotovenie sochy hlásnika. Stalo sa. U turistov bude mať určite úspech, na Slovensku je raritou. "Každé mesto malo od svojho vzniku okrem predstavenstva richtár, vnútorná a vonajšia rada - aj množstvo iných zamestnancov," uviedla pre Korzár kežmarská historička a spisovateľka Nóra Baráthová.
Ďalšími zamestnancami miest boli notári, mestskí sluhovia, vlastne poslovia, hodinári, kúpeľníci, mestskí vojaci, pastieri, mlynárski majstri a pod. Hlásnik bol veľmi dôležitou persónou. V menších mestečkách chodil po uliciach, ten kežmarský sa však pohyboval vo výške buď na veži kostola sv. Kríža, alebo na radnici. Chodil dookola a sledoval, či neprichádza nepriateľ, alebo či nevypukol požiar. Mal za úlohu oznamovať každú hodinu, niekedy dokonca aj štvrťhodiny. "Poplach ohlasoval trúbením, alebo zvonením na malý zvonček na radničnej veži," dodala N. Baráthová.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš