Lomnici rieši úplne iný problém. Bytovku chce stavať, má za čo, ale nemá kde!
TATRANSKÁ LOMNICA. Situácia je podľa mnohých vážna. Počtom obyvateľom dominantná mestská časť za roky husákovského baby boomu "vyprodukovala" najviac mladých Tatrancov. Tí by už chceli bývať na vlastnom.
Exodus
"V ročníku na základke nás bolo v triedach spolu šesťdesiat detí. Keď sa teraz obzriem, v Tatrách sme ostali štyria - piati! Všetci sú preč, či už v Bratislave alebo za hranicami. Je to nesmierne smutné," hovorí 29-ročný Richard, ktorý sa nakoniec sám pobral do cudziny. Aj keď vraví, že len dočasne. Podľa neho väčšina jeho známych nechcela odísť. "Ostať nemali kde, boli nútení odísť. Tatry doteraz nie sú pre mladých," povedal. Podľa Richardových poznatkov želanie na návrat však v dušiach jeho rovesníkov stále drieme.
Dve bytovky nestačia
V Tatranskej Lomnici od nežnej revolúcie zatiaľ postavili len dve nájomné mestské bytovky. Tie sa zaplnili rýchlo, poradovníky čakateľov preriedili len symbolicky. Počet žiadateľov podľa posledných informácií prevyšuje číslo 150. "Na druhej strane apartmány a turistické stavby vyrastajú ako huby po daždi. Ich cena je však pre bežných ľudí z ríše snov. Čo sa toho týka, je tu stavebný boom," povedala nám Richardova priateľka.
Tri pozemky, tri problémy
Agendy výstavby nových mestských bytov sa zhostil poslanec Igor Plučinský. Ani na poslednú interpeláciu minulý týždeň sa mu od primátora Jána Mokoša nedostalo povzbudivých správ. "Žiaľ, ani teraz ťa asi nepoteším. Bytovka sa tak skoro stavať nebude," povedal primátor. Mesto má k dispozícii tri pozemky. Na každom z nich spusteniu stavby niečo bráni.
Nájomníci sú proti
Prvá lokalita sa nachádza vedľa panelového bloku Rok na sídlisku. "Stavbe v tomto prípade bránia obyvatelia paneláku, hoci stavba bytovky by podľa mňa vyriešila problém s vlhkosťou v ich bytoch," vysvetľuje Plučinský. Nájomníkov sa mesto na zhovievavý postoj snažilo presvedčiť rokovaniami, nateraz neúspešne.
Problém - lesný pozemok
Druhý pozemok mesto vlastní medzi sídliskom a autobusovou zastávkou. Problémom je, že je lesný. "Jedinou cestou je pozemok z lesnej pôdy vyňať. Žiadosť už je na lesnom úrade. Uvidíme, či, kedy a za akú cenu nám to úrad umožní," povedal primátor Mokoš.
Primátor chce najskôr búrať
Primátor v kritickej situácii vidí najrýchlejšie riešenie v tretej možnosti. Bytovku navrhuje postaviť v bývalom výrobnom areáli športového textilu a stolárstva. "Tu sa musíme rozhodnúť či to chceme, a dielne potom nechať zbúrať. Aj to však potrvá určitý čas," povedal primátor. Podľa neho mesto musí najskôr zabezpečiť stavebnú plochu. "A tú nemáme. Ja sa môžem prihovoriť na ministerstve výstavby a takéto veci, ale keď si najskôr nevyriešime túto základnú vec, nikam ďalej sa nepohneme," doplnil primátor. Poslanec Plučinský zase najviac preferuje alternatívu lesného pozemku.
TOMÁŠ TIŠTAN
tomas.tistankorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš