Borovský, bratia Čapkovci, Franz Kafka, Eugen Suchoň či Jiří Wolker. Práve podľa Wolkra pomenovali jednu z najznámejších literárnych súťaží na Slovensku.
TATRANSKÁ POLIANKA. Stalo sa za polstoročie dobrým zvykom, že Vysoké Tatry v jeseni, keď sú snáď najkrajšie, hostia mladé poetické duše. Už 48. ročník Wolkrovej Polianky sa uskutočnil v Sanatóriu Dr. Michala Guhra v Tatranskej Polianke. Práve tam sa v roku 1923 pokúsil vyliečiť z tuberkulózy vtedy 23-ročný Wolker. Žiaľ, nepodarilo sa a mladý básnik doma v Prostějove neskôr zomrel.
No poézia žije a mladí básnici tvoria. Desiatky z nich poslali svoje práce odbornej porote, ktorú tvorili známi slovenskí literáti. "Som nadšený kvalitou básní týchto autorov, ktorí naozaj cítia, čo je moderná poézia," povedal Ján Bendík, riaditeľ oddelenia kultúry a športu mesta Vysoké Tatry.
Večer nabitý umením
Vyhodnotenie súťaže takisto prebehlo v sanatóriu a tí, čo prišli, neoľutovali. Vypočuli si ukážky víťazných prác v podaní Janky Kapustovej. Jej recitáciu vynikajúco prelínalo vystúpenie hudobníkov a zároveň básnikov-textárov - Zbyňa Džadoňa a Mária Karasa z Popradu.
Čestné uznanie a Cenu primátora získala Jarka Smejkalová z Popradu, čestné uznanie aj Daniela Bordášová. Tretie miesto porota udelila Eve Bačinskej z Hornej Tížiny, druhé Zuzane Fabšovej z Piešťan. Prvé miesto je v rukách mladej poetky Katky Džunkovej z Košíc, ktorú mnohí považujú za veľkú nádej slovenskej poézie. Absolútnym víťazom súťaže sa stal pôvodom Bardejovčan, teraz Žilinčan, Peter Staríček.
Ako to všetko začínalo
Odovzdávania cien sa zúčastnil aj zakladateľ Wolkrovej Polianky, etnograf, pedagóg a publicista Ján Olejník.
Ako vznikla myšlienka založiť súťaž, ktorá prežila desaťročia? "Vždy ma fascinovalo, koľko slávnych a uznávaných ľudí Vysokými Tatrami prešlo. Medzi nimi bol aj Jiří Wolker. So svojimi žiakmi som už v roku 1950 chodieval k jazierku, kde mladý básnik-pacient rád sedával. Pri tomto jazierku moji žiaci aj recitovali Wolkrove básne."
J. Olejník oslovil kompetentných a zainteresovaných ľudí aj matku básnika Zděnu Wolkrovú, ktorá mu poslal množstvo fotografií a textov. Slovo dalo slovo, a tak v roku 1958 Vysoké Tatry privítali prvých účastníkov Wolkrovej Polianky. Niekoľko ročníkov sa z rôznych príčin neuskutočnilo, no chýr a tradíciu kvalitnej básnickej súťaže nemohlo nič zastaviť.
* * *
NÁZORY
Prečo píšu:
n Peter Staríček, laureát: "Je to môj spôsob vyjadrenia. Pomáha mi odosobniť sa od mnohých bežných záležitosti. Mám dosť nepoetické povolanie som právnik."
n Katka Džunková, študentka: "Je to moja cesta K Bohu."
n Eva Bačinská, 2. miesto: "Je to ďalší rozmer života, obohatenie, iný pohľad na svet."
n Jarka Smejkalová, Čestné uznanie: "Poézia ma baví oddávna, píšem a neprestávam."
* * *
OSOBNOSŤ
Jiří Wolker
n Český básnik (1900 - 1924), ktorého milovali čitatelia a bol vzorom pre mnohých adeptov básnickej múzy.
n Jeho životné plány prekazila tuberkulóza, z ktorej sa v roku 1923 pokúšal vyliečiť v Tatrách. Žiaľ, básnikov stav sa nezlepšoval. Nakoniec ho domov, do Prostějova, za dramatických okolností odviezla z popradskej stanice v nevykúrenom vozni jeho matka Zděna Wolkrová. Poet o niekoľko mesiacov skonal. Mal iba 24 rokov.
Autor: Pavol Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš