no nechýba nám chuť zamestnať sa. Projekt organizovala Gréckokatolícka diecézna charita (GKDCH) v Prešova, Únia nevidiacich a slabozrakých a Asociácia nepočujúcich Slovenska.
PREŠOV. Projekt sa uskutočnil od marca do konca októbra tohto roku. Do projektu sa zapojilo 14 ľudí z Prešovského okresu so zrakovým a sluchovým postihnutím. Vekový priemer klientov bol 40 rokov.
„Z deviatich nevidiacich ľudí, ktorí sa do projektu zapojili, sa podarilo získať prácu piatim. Uplatnenie si našli ako masérka, šatniarka, v montážnej firme i administratíve." informovala sociálna pracovníčka Krajského centra Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Prešove Eva Magdziaková.
Absolvovali kurz počítačovej gramotnosti
Klienti absolvovali kurz počítačovej gramotnosti a sociálno-komunikačný výcvik. „Do kurzu sa oplatilo zapojiť, pretože jeho účastníci sa dozvedeli veľa vecí. Jeden z našich klientov si na základe týchto poznatkov dokázal vytvoriť chránenú dielňu, kde sa venuje umeleckému rezbárstvu," uviedol sociálny poradca Asociácie nepočujúcich Slovenska Ondrej Feč. „Tento program bol určený predovšetkým zrakovo a sluchovo postihnutým občanom. Celkove sa do neho zapojilo 14 ľudí. Pre nevidiacich sme vytvorili podmienky na to, aby sa zdokonalili aj v práci s komunikačným softvérom, pretože sú odkázaní len na počítačovú klávesnicu a zvukové vnímanie požadovaného textu. Som presvedčený, že všetky tieto aktivity výrazne prispeli aj k zvyšovaniu sebavedomia postihnutýchspoluobčanov a pomôžu im s adaptáciou v bežnom prostredí," informoval zástupca riaditeľa GKDCH Eduard Malatinec.
Najmladšia účastníčka sa dostala na vysokú školu
Miroslavovi Šingľarovi z Ruskej Novej Vsi, ktorý je jeden z absolventov kurzu, sa podarilo získať administratívnu prácu priamo v stredisku Únie nevidiacich a slabozrakých v Prešove. „Doteraz som poberal len invalidný dôchodok a teraz k tomu pribudnú ďalšie peniaze. Budem musieť zmeniť svoj životný režim, ale nastupujem do prostredia, ktoré dobre poznám a tejto zmene sa úprimne teším," povedal M. Šingľar.
Najmladšia účastníčka školenia sa tohto roku dostala na denné štúdium anglického jazyka na Prešovskej univerzite. „Všetky aktivity, ktoré účastníci projektu absolvovali, výrazne prispeli k zvýšeniu ich sebavedomia, pretože sa často stáva, že ich postih zamestnávatelia berú ako hendikep, hoci v súvislosti s danou prácou vôbec hendikepom byť nemusí," dodal E. Malatinec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš