nález chápu ako konečné a trvalé rozhodnutie. Osadu chcú od Štrby naspäť už 1. decembra. Štrba chce bojovať ešte v Štrasburgu.
ŠTRBSKÉ PLESO. Tatranci považujú rozhodnutie Ústavného súdu za konečné. Podľa tatranského primátora Jána Mokoša by teraz malo nasledovať zrušenie rozhodnutí katastra a krajského súdu, ktoré označil Ústavný súd za protiústavné. „Je to jednoznačné," povedal Mokoš.
Chcú rokovať ihneď
Primátor Mokoš chce o technických otázkach navrátenia so starostom Štrby začať rokovať už tento týždeň a osadu mať naspäť 1. decembra. „Samozrejme, sme prístupní dohodám, a konkrétne termíny vzídu až na nich. Nepredpokladám, že by Štrba na základe nálezu odmietla územie vydať," povedal Mokoš. Je teraz na rozhodnutí obyvateľov, či si opäť zmenia trvalý pobyt.
Ako storočná vojna
Kataster v Poprade priradil územie Štrbského Plesa Štrbe ešte v roku 1998. Odvtedy obe radnice viedli súdne spory. Po rôznych konaniach a odvolaniach nakoniec najvyšší súd SR v roku 2006 dal za pravdu katastru a Vysoké Tatry najvyššie položenú osadu na jeseň toho roku odovzdali Štrbe.
Rozhodol dátum
Ústavný súd svoje rozhodnutie zdôvodnil porušením ústavného práva Vysokých Tatier na súdnu ochranu. „Rozmenené na drobné, išlo o paragraf 52 bývalého katastrálneho zákona, ktorý bol zrušený v roku 2001," vysvetľuje právnička mesta Jana Novoroľníková. Paragraf dával právo na reštitúcie území, ktoré obce stratili počas doby komunistickej neslobody v rokoch 1948 až 1989. „Naše mesto však s územím Štrbského Plesa vzniklo v roku 1947, čo bolo ešte v demokratickom režime. Preto Najvyšší súd nemohol na základe tohto paragrafu priradiť územie Štrbe, ako urobil. To povedal Ústavný súd," doplnila Novoroľníková.
Sýkora: Bolo to o nás bez nás
Zaujímavo sa včera vyvíjala situácia na samotnom Štrbskom Plese. O desiatej hodine predpoludním starosta Štrby Michal Sýkora symbolicky pokrstil nový amfiteáter, ktorý za štyri dni postavili remeselníci z Oravy. Potom nasledovala beseda s novinármi o blížiacej sa zimnej turistickej sezóne. V tom čase už na Štrbské Pleso aj k samotnému Sýkorovi dorazili prvé správy o o tom, že mesto Vysoké Tatry dostalo rozsudok z Ústavného súdu SR a Štrbské Pleso opäť považuje za svoje územie. "Keďže sa jednalo o nás bez nás, my sme žiadny rozsudok nedostali," zareagoval na vzniknutú situáciu starosta. "Keď rozsudok získame, budeme múdrejší a budeme môcť zaujať stanovisko. Vo vzťahu obce k Štrbskému Plesu sa nič nemení."
Podľa starostu pôjdu
Podľa Michala Sýkoru o celej záležitosti bude nakoniec opäť rozhodovať Najvyšší súd SR. "Po rozsudku Ústavného súdu by malo nasledovať rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorý usmerní všetky stránky, ako majú postupovať. Pre nás rozhodnutie Ústavného súdu nie je v tomto smere nijak významné. Keď sa s rozsudkom oboznámime, dáme podnet na jeho revíziu," uviedol Sýkora. Ako sa ďalej vyjadril, Štrba je rozhodnutá ísť súdiť sa až do Štrasburgu. Zatiaľ chce využiť všetky možnosti slovenského právneho poriadku. Vedenie mesta Vysoké Tatry však hovorí o tom, že Štrbské Pleso sa jeho súčasťou stane už za niekoľko týždňov. Čo na to Michal Sýkora? "Tak, ako sme sa korektne správali pri prevzatí Štrbského Plesa, tak sa vieme korektne správať pri jeho odovzdaní. Potrebujeme však legislatívne čistý pokyn," uviedol na margo možného odovzdania atraktívnej lokality. Starosta zároveň hovorí, že vzniknutá situácia na Štrbskom Plese je mimoriadne komplikovaná. "Teraz sa môže nespokojná strana, teda Štrba, takisto obrátiť na Ústavný súd. Pol roka bude patriť Štrbské Pleso pod Štrbu, pol roka pod mesto Vysoké Tatry. Potom naopak. Takýto vývoj hrozí chaosom," dodal starosta Michal Sýkora.
Autor: TOMÁŠ TIŠŤAN & PAVOL HUDÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš