ale aj učilo, ako a čím napĺňať vzťah medzi dieťaťom a náhradnými rodičmi. Projekt financoval Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi, zorganizovala ho nezisková organizácia Miesto pod Slnkom.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Počas celého tohto roku je pomoc a sociálne poradenstvo deťom a ich náhradným rodičom - pestúnom prioritou pre všetky úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku. Kvôli tomu boli posilnené aj ich tohoročné rozpočty. Financie poslúžili na organizovanie víkendových pobytov pre pestúnske rodiny.
Spoločné víkendy
Riaditeľka neziskovky Eva Litavská vedela, že v získavaní dôvery detí i dospelých budú musieť postupovať krôčik po krôčku: "Najprv sme sa zoznamovali s týmito rodinami v ich domácom prostredí. Až potom sme všetci spoločne absolvovali štyri víkendové pobyty v Levočskej doline." Okrem zábavy a učenia sa pripravovali na situácie, ktoré by mohli vzťah pestún-dieťa v budúcnosti skomplikovať. Niektorým rodičom sa totiž až pestúnstvom splnil sen o rodine s dieťaťom. "Začali sme témou Pripútanie, pretože to tvorí základ týchto vzťahov a poruchy pripútania môžu neskôr spôsobovať veľké problémy. Pokračovali sme Komunikáciou, kde sme sa učili navzájom rozprávať i počúvať. V tretej téme Sme rodina, kto je viac, sme povzbudzovali dospelých i deti k hrdosti a spolupatričnosti a na poslednom stretnutí sme spoločne rozprávali o problémoch výchovy, typických pre jednotlivé vývinové obdobia." Teóriu je potrebné vyskúšať si aj v praxi, a tak víkendové pobyty pestúnskych rodín spestrili výlety, karneval, olympiáda rodín, či súťaž o najlepšieho otca.
Splnili si sen o rodine
Sen o úplnej rodine sa vďaka možnostiam náhradnej rodinnej starostlivosti splnil aj manželom Pačajovcom z Poráča. Pani Táňa hovorí: "Keďže sme s manželom nemohli mať vlastné deti, rozhodli sme sa pred viac než tromi rokmi osvojiť si Táničku a po nej sme si zobrali do pestúnskej starostlivosti aj Paťka." A práve ani nie šesťročný Paťko bol hviezdou víkendových stretnutí, aj vďaka jeho tanečnému talentu, ktorý naplno predviedol na karnevale. Bezprostrednosťou žiaril aj na záverečnom vyhodnotení projektu. "Poď sa pozrieť, čo som nakreslil. To je mamka, ocko, ja, Tánička, dedko a babka," hrdo ukazoval výkres plný postavičiek nakreslených detskou rukou. A v tomto prípade určite aj srdiečkom. To má na správnom mieste určite aj jeho náhradná mamička: "Už by som si bez Paťka a Táničky nevedela svoj život predstaviť. Som rada, že sme sa mohli zúčastniť tých víkendových pobytov. Nielen kvôli výletom a ľuďom. Pomohlo mi to aj ako matke, pretože niektoré veci som doteraz nevedela a nerozumela som napríklad správaniu Paťka, ktorý k nám prišiel ako trojročný z detského domova."
Každých 10 dní jedno dieťa
V okrese Spišská Nová Ves využíva ústavnú starostlivosť, teda najčastejšie detské domovy, 132 detí. Len v minulom roku ich pribudlo 35, teda v priemere každých 10 dní jedno. Za rovnaké obdobie dostalo šancu spoznať skutočný rodinný život 18 detí (12 osvojených, 6 v pestúnskych rodinách).
Autor: lebo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš