regiónu. O prácu príde 280 ľudí! A šepká sa o prepúšťaniach v ďalších firmách.
PREŠOV. Viacero spoločností ohlásilo v posledných dvoch mesiacoch hromadné prepúšťanie. Najviac, 85 zamestnancov, príde o prácu v spoločnosti VAP Prešov. Firma vyrába dielce a komponenty pre automobilový priemysel (skratka VAP znamená Výroba automobilového príslušenstva), v Prešove funguje od roku 1967. Dôvody prepúšťania nie sú známe, riaditeľ spoločnosti odmietol s novinármi komunikovať.
Najnovšie prepúšťa aj ZVL
Najnovšie nahlásila hromadné prepúšťanie aj spoločnosť ZVL TS, ktorá je dcérskou spoločnosťou ZVL Auto Prešov. "Spoločnosť ZVL TS, s. r. o., Prešov 29. októbra doručila Okresnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove informáciu o plánovanom začatí hromadného prepúšťania zamestnancov z dôvodu nadbytočnosti. Hlavnými dôvodmi pre tento krok je zmena konceptu výroby na rok 2009 a zvýšenie efektívnosti výroby vo vnútri spoločnosti.
Spoločnosť ZVL TS k dnešnému dňu zamestnáva 200 zamestnancov, pričom hromadné prepúšťanie sa dotkne počtu 54 zamestnancov v členení: 43 režijní pracovníci (nastavovači, zámočníci, frézari, elektrikári, skladníci a kontrolóri), 10 strojárski robotníci (obsluha strojov), 1 technicko-hospodársky pracovník. Hromadné prepúšťanie nie je v súčasnosti spojené s celosvetovou finančnou krízou," uviedol pre Korzár konateľ spoločnosti ZVL TS Peter-Jürgen De Cillia. Na margo budúcnosti dodal: "Z pohľadu budúceho vývoja spoločnosť ZVL TS nemôže ďalšie znižovanie počtu zamestnancov ani potvrdiť ani vyvrátiť, pretože čaká na reakcie zákazníkov, či finančná kríza bude mať vplyv na objem objednávok do budúcnosti. V súčasnosti však subjekty na trhu čakajú na ďalší vývoj a z tohto dôvodu budeme môcť poskytnúť viac informácií koncom novembra."
O prácu prídu aj ďalší
Klement Timko z ÚPSVaR Prešov - Sabinov potvrdil, že v poslednom období nahlásili hromadné prepúšťanie štyri firmy a jedna krajčírska dielňa z Chminianskej Novej Vsi. V nej príde o prácu 46 ľudí. Okrem tejto prevádzky, ZVL TS a VAP nahlásili hromadné prepúšťanie aj Imuna Pharm Šarišské Michaľany (35 ľudí) a prešovská spoločnosť FCT Electronic Slovakia (60 ľudí), vyrábajúca káblové zväzky pre telekomunikačný priemysel. ÚPSVaR eviduje zatiaľ tieto hromadné prepúšťanie, neoficiálne sa však hovorí o tom, že čoskoro budú aj ďalšie.
Ponuka pracovných miest sa zatiaľ nemení
"Je veľmi krátke obdobie hodnotiť túto situáciu ako dôsledok finančnej krízy. Uvedené spoločnosti to odôvodňujú stratou zákaziek a znižovaním výroby," uviedol K. Timko s tým, že zatiaľ je predčasné hovoriť, či je to priamy dopad finančnej krízy, alebo dôsledok dlhodobejších hospodárskych problémov. Súčasná situácia sa zatiaľ neodzrkadlila v ponuke voľných pracovných miest. "Za posledné dva mesiace sa ponuka podstatnejšie nezmenila," konštatoval Klement Timko, podľa ktorého slov ide v prípade prepúšťaných zamestnancov väčšinou o pracovníkov z výrobnej sféry, pričom odporúča zamerať sa v prípade voľných pracovných miest na túto oblasť.
MICHAL FRANK
michal.frankkorzar.sk
---FAKTY--
Dopady krízy, eura i vládnych rozhodnutí
n Oslovili sme aj ekonomického analytika Mesa 10 Jána Marušinca. Zaujímalo nás, či má svetová kríza dopad na Slovensko a či môže byť takéto hromadné prepúšťanie jedným z jej (nepriamych) dôsledkov. "Svetová finančná kríza sa na Slovensku ešte neprejavuje naplno. Problémy sa dajú očakávať, avšak ani nie tak vo finančnom, ako v reálnom sektore. Keďže je naše hospodárstvo otvorené a prepojené so svetovým, dopadom celosvetového hospodárskeho poklesu sa nevyhneme," uviedol J. Marušinec, podľa ktorého sa v slovenských podnikoch prejaví viacero negatívnych faktorov naraz: "Zníženie zahraničného dopytu sa odrazí v nižšom objeme objednávok a následne v nižšej výrobe, tržbách, zamestnanosti. Dobrým príkladom sú naše automobilky, ktoré už avizujú zníženie výroby (VW), či pomalší nábeh plánovanej produkcie (KIA). Keďže mnoho ďalších firiem je koncentrovaných na dodávky pre naše automobilky, tento efekt sa bude šíriť našou ekonomikou lavínovite."
n Ďalším faktorom je vstup Slovenska do eurozóny a pomerne silný konverzný kurz. "Pre občanov je to plus, no zároveň podniky tým strácajú časť svojej konkurenčnej výhody, lebo ich produkty na západných trhoch po prepočte na eurá zdražejú."
n Marušinec ďalšiu príčinu súčasných problémov vidí v niektorých opatreniach vlády, ktoré firmám zvyšujú náklady na zamestnávanie. Predovšetkým je to prudký nárast minimálnej mzdy. Negatívne sa prejaví najmä v odvetviach, v ktorých sa zárobky pohybujú pri hranici minimálnej mzdy (napr. textilný priemysel). "Netreba však podliehať panike, očakáva sa že slovenská ekonomika bude i naďalej rásť. Nie síce tempom, aké sme zažívali v ostatných rokoch, no stále rýchlejšie, ako väčšina našich susedov," dodáva analytik.
(frk)
Autor: Pietna Spomienka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš