TOMÁŠ TIŠTAN, tomas.tistankorzar.sk
Smútok, rozpaky, zdesenie. Takéto pocity zavládli medzi časťou tatranských športovcov. Úzke vedenie Telovýchovnej jednoty Vysoké Tatry predalo demolačnej firme skokanské mostíky v Tatranskej Lomnici. Demolácia prebehla načierno, bez potrebných povolení úradov.
TATRANSKÁ LOMNICA. Lomnické skokanské mostíky posledných sedem rokov chátrali. Časť miestnych športovcov s podporou radnice plánovala mostíky opraviť a znova využívať. Projektom mal komerčne pomôcť záujem poľskej skokanskej základne zo Zakopaného, ktorá má nedostatok tréningových kapacít.
Športovci smútia
Dnes medzi športovcami vládne zdesenie. Mostíky minulý týždeň zbúral podnikateľ zo Štrby. Na demoláciu nemal potrebné povolenia. Mostíky vlastnilo občianske združenie Telovýchovná jednota Vysoké Tatry.
"Aj keď formálne v súlade so stanovami, o demolácii rozhodlo úzke štvorčlenné vedenie proti vôli členskej základne. Mostíky nechcel zbúrať nikto, považujeme to za škandál," povedal nám náš zdroj.
Kšeft?
"Ide o športovú tragédiu. Na mostíkoch vyrástli mnohí reprezentanti, slúžili aj národným tímom. Posledných sedem rokov chátrali, obnova bola reálna a skoro na dosah," hovorí Ján Vaverčák z Telovýchovnej jednoty Tatranská Lomnica.
Podľa nášho zdroja z jednoty mal byť motívom bleskovej demolácie rýchly kšeft skupiny funkcionárov z Novej Lesnej. "Mostíky predali za 80-tisíc, no len hodnota oceľových častí dosahuje oveľa viac," povedal náš zdroj.
Bez odpovedí
Vyjadrenie vedenia TJ Vysoké Tatry sa nám nepodarilo získať. Vedúca výboru TJ Ľudmila Pojedincová nám najskôr povedala, že nemôže hovoriť, lebo šoféruje. Neskôr počas dňa už len opakovane nezdvíhala mobilný telefón. Že téma demolácie v jednote spôsobuje nervozitu, naznačila i pracovníčka sekretariátu. Keď sme na Pojedincovú alebo inú kompetentnú osobu žiadali telefonický kontakt, zúrivo zložila telefón.
Podľa vyjadrenia Pojedincovej pre tlačovú agentúru SITA mostíky po roku 1991 značne chátrali. Od roku 1999 nemali platný certifikát a vôbec sa na nich neskákalo. Športovci nemali ani najnutnejšie peniaze na ich obnovu, aby opäť získali certifikát. "Nikto nám nechcel dať peniaze, keďže jednoducho nemáme deti, ktoré by na nich mohli skákať," povedala pre SITA Pojedincová. Chýbajúce peniaze sa vážne odrazili na technickom stave mostíkov.
Neposlúchli výzvu
"Mostíky stáli na pozemku štátu v správe Štátnych lesov TANAP-u. Stavebnú firmu sme vyzvali na predloženie potrebných povolení. Bez nich totiž išlo o neoprávnené užívanie lesných pozemkov," hovorí Lenka Burdová zo ŠL TANAP-u. Po nepredložení povolenia a začatí demolácie lesníci firmu vyzvali na zastavenie prác. Tá bola ignorovaná. "Po neuposlúchnutí výzvy sme už podali podnet na obvodný lesný úrad," doplnila Burdová.
Povolenia nedalo ani mesto
Stavebnej firme chýbali i povolenia stavebného úradu mesta Vysoké Tatry. "Firma o nich síce požiadala, ale povolenia sme nevydali," povedal prednosta mesta Juraj Hudáč. Podľa neho možné porušenia zákonných postupov teraz stavebný úrad prešetruje. Mesto priznáva, že po demolácii náprava ostáva len v rovine možných pokút.
Majiteľ demolačnej firmy Milan F. zo Štrby sa k absencii povolení nechce vyjadrovať.
Postavia nový?
Hudáč potvrdil, že podpora skokanského športu je jednou z priorít radnice. O projekte záchrany lomnických mostíkov podľa Hudáča mesto viedlo rokovania. Budúcnosť však prednosta nevidí úplne čierno. "Pripravuje sa nový mostík pre najmenších skokanov," doplnil.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš