Emilovi Holubovi, ktorý celý svoj život venoval skúmaniu Afriky.
POPRAD. Najmä stredná a staršia generácia si spomína na nádherné cestopisy Emila Holuba, ktoré cibrili fantáziu a vštepovali túžbu po poznaní miliónom čitateľov po celom svete.
Dobrodružné výpravy do sveta
V Holubových cestopisoch bola bohato zastúpená faktografia, ale navždy v nich zostal nádych dobrodružstva a tajomná. Cestovateľ, ktorý najprv vyštudoval medicínu, sa totiž nešiel poprechádzať po nejakých kríčkoch či lesíkoch okolo Prahy. Vyrazil na výpravy, z ktorých sa nemusel vrátiť ani živý, ani zdravý. Skúmal Afriku z juhu na sever. Najprv len so svojimi sprievodcami, potom sa k nemu pridala manželka Ružena.
Po promócii v roku 1872 sa pustil na svoju prvú africkú púť, z ktorej priniesol množstvo prírodného a národopisného materiálu. Pri jednej takejto ceste prepadli výpravu bojovníci kmeňa Mašukulumbov a cestovatelia sa museli vrátiť na ďalekú základňu. Emil Holub sprístupnil svoje exponáty prostredníctvom mnohých výstav, ktoré videl takmer celý svet. Časť z nich možno vidieť teraz v Podtatranskom múzeu v Poprade. Africké masky, zbrane, staré mapy a knihy. Vo vzduchu naozaj cítiť vôňu Afriky a cestovateľského 19. storočia.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš