celoživotné úspory. Nezostala im ani koruna, iba pocit bezmocnosti a poznanie, že nemajú veriť nikomu.
ČERVENICA. Plač, bolesť a nemohúcnosť. Toto prežívajú manželia Dvorščákovci z Červenice. Osemdesiatdvaročnú Annu a jej o rok staršieho manžela Jána okradli v ich dome dve neznáme ženy. Vzali im 77-tisíc, ktoré mali odložené na pohreb. "Sporil som z mesiaca na mesiac. Nechcel som byť na obtiaž a pýtať od detí. A tu príde diabol a vezme ti všetko," trpko plakal dedko. Zlodejky postupovali podľa vopred pripraveného scenára.
Vraj priniesli preplatok
Do domu starkých vošla najprv jedna žena. Dedko pracoval na dvore, keď zbadal, že niekto vošiel do domu. Vo vnútri bola iba jeho manželka, ktorá je pripútaná už štyri roky na invalidný vozík a sedela v kresle v kuchyni. Dedko v dome prichytil ženu, ako chodila po izbách. "Už gazdovala. Vraj je z elektrární a prišla spísať elektriku. Chodila z jednej izby do druhej. Nato mi oznámila, že pálim málo elektriky a mám tisíc korún preplatok," spomína. Ženu mu vtisla do rúk 5-tisícovú bankovku a pýtala vydať 4-tisíc. Dedko sa zaradoval, vybral zo skrine plechovú pokladničku a podal jej výdavok. Vtom žena namierila do prednej izby, že ide spísať čísla vypínačov. "Išiel som za ňou, že aké čísla. Vravím jej, tam žiadne čísla nie sú. A ona, že sú..." Medzitým do domu vošla iná žena a peniaze z pokladničky uchmatla. Nič netušiaci dedko ich vyprevadil a poďakoval za preplatok. "Sused sa ma pýtal, či som im ďakoval za to, že ma okradli. Tak hlúpo som sa dal okradnúť. Celé dni preplačeme. Pijak peniaze prepije a nie je mu ľúto. Ja nefajčím, do krčmy nechodím a takto ma okradnú."
Krádež sa stala v čase, keď pri manželoch nebola ich dcéra, ktorá ich opatruje. "Pripravuje svadbu našej vnučky. Zajtra sa vydáva. Chceli sme aj jej prispieť na svadobný dar," vraví starý muž, ktorý celé dni pomáha pri opatere svojej manželky. Tá je na jednej polovici tela ochrnutá, ťažko rozpráva. Ich tragédiu znásobuje aj spomienka na krádež spred troch rokov. "Prišli ku nej, chudere a prekabátili ju. Vraj havarovali a nemajú ani korunu. Poprosili ju, aby im požičala. Dala im 22-tisíc korún. Mali sme peklo, kríž, pýtal som sa jej, ako to mohla urobiť. A teraz ja som takú istú hlúposť urobil."
"Prípad vyšetrujú sabinovskí policajti a začali trestné stíhanie pre prečin krádeže," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Magdaléna Fečová.
* * *
FAKTY
O podvodníkoch
n Podobné podvody sú časté. Ich obeťami sú starší a osamelí ľudia. Páchatelia sa vydávajú za pracovníkov rôznych inštitúcií - plynární, elektrární, poisťovní, zdravotníckych inštitúcií, dokonca i charity. Votrú sa dovnútra pod rôznymi zámienkami a využijú nepozornosť domácich. Najčastejšie chcú rozmeniť peniaze. Je to ich finta na to, aby im domáci prezradili skrýšu peňazí. "Seniori by si mali preverovať každú informáciu, ktorú im neznáma osoba tvrdí. Napríklad spätným volaním rodine, blízkym či na políciu. Pretože ak vpustia cudzieho človeka do obydlia, sú aj v ohrození života a zdravia," uvádza policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová. Ak sú takéto osoby neodbytné, treba volať políciu na čísle 158. "Nenechávajte doma väčšie množstvo peňazí v hotovosti. V sprievode spoľahlivej osoby si ich uložte do bánk, na poštu alebo do sporiteľne. Na stále platby používajte sporožíro," radí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš