obyvateľov dostane 1,3 milióna. Rozdiel sa vykrýva z mestského rozpočtu.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. "Keby sme viac triedili a menej odpadu vyvážali, ušetrené peniaze by sa dali využiť na iné potrebné výdavky," uviedol primátor mesta Jozef Bača (KDH). Ako zdôraznil, čo sa týka čistoty v meste, naďalej pokrivkáva informovanosť ľudí v tejto oblasti, najmä o separácii domového odpadu. "Snažíme sa na minimum obmedziť vznik nových divokých skládok zvýšeným počtom veľkoobjemových kontajnerov na území mesta v čase jarného a jesenného upratovania. Navyše, celoročne sú pri železničnej stanici umiestnené dva veľkoobjemové kontajnery, do ktorých môžu ľudia sypať odpad," uviedol podhradský primátor.
Kontajnery pomohli
V meste v súčasnosti dobieha jesenné upratovanie. Beží už tretí týždeň. Do troch veľkoobjemových kontajnerov môžu ľudia sypať odpad. Ako potvrdil Peter Hanigovský z firmy zabezpečujúcej zber odpadu, vďaka týmto dvom celoročným kontajnerom sa situácia v zbere odpadu zlepšila. "Mesačne v týchto kontajneroch skončí 30 až 50 ton odpadu. Ľudia si už na ne zvykli a menej sypú odpad inde, čím sa znižuje aj riziko vytvárania čiernych skládok," uviedol P. Hanigovský. Ako zdôraznil, pomohlo by, kedy ľudia viac využívali aj neďaleké kompostovisko, keďže v kontajneroch končí aj zelený odpad, ktorý by sa mohol využiť práve tam. Navyše, kompostovisko je od kontajnerov vzdialené približne 800 metrov. "Ľudia si však musia zvyknúť, alebo byť menej pohodlní," dodal. Koľko ton odpadu vyzbierajú v Spišskom Podhradí na tohtoročnom jesennom zbere, to ukážu až najbližšie dni. Podľa P. Hanigovského sa však čísla už dlhé roky pohybujú približne na rovnakej úrovni.
Kompostovisko za mestom
Začiatkom roka 2006 začal platiť nový zákon o odpadoch. Ten zakazuje zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene. Obce sú povinné zabezpečiť spracovanie tejto biomasy. Tá sa následnej využije buď priamo v poľnohospodárskej výrobe, alebo na záhradkárske či sadovnícke účely. Navyše, obce sú od prvého januára 2010 povinné zaviesť separovaný zber biologicky rozložiteľných odpadov. Podhradské kompostovisko vzniklo za mestom v susedstve bývalej skládky. Končí tu pokosená tráva, seno, konáre, odpadané lístie, či odpad z cintorínov. V rámci kvantitatívnych cieľov stanovených pre odpadové hospodárstvo na roky 2006 - 2010 sa má v oblasti nakladania s biologicky rozložiteľnými odpadmi z komunálnych odpadov do roku 2010 dosiahnuť 50-percentný podiel kompostovania týchto odpadov.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš