plynové vykurovanie stojí ročne v budove školy, kaštieli, 600-tisíc korún. Novinka prinesie až polovičné úspory.
BIJACOVCE. Školu a jej priľahlé priestory vykuruje päť plynových kotolní. Myšlienka kombinovaného kúrenia plynom i tuhým palivom podľa slov riaditeľa školy Ladislava Maturkaniča rezonuje už niekoľko rokov. Škola, ktorá je zo 60% zameraná na odbory lesného hospodárstva, si vie tuhé palivo zabezpečiť sama.
"Pri praktickej výučbe našich žiakov máme dostatok drevnej hmoty, ktorá je nevyužiteľná. Tú už roky odkladáme práve na vykurovanie. Máme slušnú zásobu, ktorá pokojne vystačí na nasledujúce vykurovacie obdobie. Ďalšie palivo si vieme v priebehu roka zabezpečiť rovnakým spôsobom," uviedol riaditeľ školy.
Na novú kotolňu prispeje prešovský vyšší územný celok, do ktorého pôsobnosti škola spadá. Ten dal na výstavbu kotolne 700-tisíc korún. Práce odštartujú už v týchto dňoch. "Spustiť by sme ju chceli už v novembri. Budeme kúriť kombinovane s plynom i tuhým palivom. Predpokladáme tak tretinovú až polovičnú úsporu v závislosti od toho, aká bude zima. Tristotisíc korún, ktoré tak ušetríme, môžeme investovať do skvalitnenia vzdelávacieho procesu a do rozvoja školy," rátal L. Maturkanič.
Úspešné projekty
V tomto roku škola počíta s kapitálovými výdavkami od VÚC vo výške 1,5 milióna korún. Osemstotisíc korún získala na dokončenie nadstavby nad školskou jedálňou. Ide o podkrovné priestory. Tie poslúžia aj pre maturitný odbor agropodnikateľ turistika na vidieku.
"Robíme aj na rôznych iných projektoch. Z jedného sme v minulosti získali prostriedky na ohradu s danielmi. V tomto roku bolo v rámci ministerstva školstva podaných viac ako 850 projektov na jazykové laboratória, z toho 88 bolo úspešných. Nám sa podarilo získať 252-tisíc korún na zabezpečenie jazykového laboratória. Pôjde o učebňu s kompletným vybavením na výučbu cudzích jazykov," informoval riaditeľ školy.
Pracujú aj na projekte rekonštrukcie celého objektu školy. Tá sídli v barokovom kaštieli z konca 18. storočia. Rekonštrukcia je zameraná na zateplenie, opravu strechy, výmeny okien, úpravu okolia i prístupových ciest.
Vlastné príjmy
Nielen peniaze z projektov, ale najmä príjem z vlastnej činnosti zabezpečuje fungovanie školy. Ide o produktívne práce, ktoré zabezpečujú jej študenti. "V rámci praktického vyučovania robíme výsadby v lese, prebierky, ťažbu či sústreďovanie dreva. Z nich máme finančný zisk. Ten investujeme do prevádzky školy. VÚC nám dáva 80 - 90 percent na prevádzku. Zvyšok si vykryjeme práve týmito príjmami," dodal riaditeľ školy, ktorú v súčasnosti navštevuje 320 žiakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš