Vyčíňanie žltačky v Lomničke v minulých dňoch prerástlo do epidémie. Lekári naďalej evidujú prípady ochorenia. V Ľubovnianskej nemocnici dokonca
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
museli zriadiť dočasné infekčné oddelenie. Situácia sa však začína postupne stabilizovať. Postihnutých pacientov je menej. Ich celkový počet 250 by sa v ďalších dňoch už nemal mimoriadne zvyšovať. Pri očkovaní sa však objavujú nové problémy.
LOMNIČKA. Ťažkosti prišli najmä pri očkovaní mládeže vo veku od pätnásť do osemnásť rokov. Niektorí rodičia totiž odmietali zaplatiť 40-korunový poplatok za vakcínu. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Starej Ľubovni sa preto s problémom obrátil na ústredie do Bratislavy. Požiadal, aby poplatky pre postihnutých boli v čase krízy zrušené.
Plošnú vakcináciu, teda hromadné očkovanie proti žltačke ukončili zdravotníci u detí iba včera. Poplatok za očkovaciu látku bol v ich prípade päťkorunový. Tu vážnejšie problémy nenastali. Zaočkovaní boli všetci.
Ďalšia skupina vo veku od pätnásť do osemnásť rokov však začala spôsobovať ťažkosti. Niektorým sa totiž poplatok 40 korún zdal priveľký. „Niektorí odmietali poplatky v tejto výške uhradiť," povedala Ida Hudáková, riaditeľka RÚVZ v Starej Ľubovni.
Hygienici z dôvodu nešírenia žltačky dokonca uvažujú o tom, aby boli poplatky za vakcínu zrušené. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Silvie Horváthovej, na rezorte sa doposiaľ s takouto požiadavkou ešte nestretli. „V zásade nie je problém zo strany ministerstva kedykoľvek na túto tému otvoriť verejnú diskusiu," doplnila hovorkyňa.
Včerajší mierny vzruch v obci narobilo vyplácanie sociálnych dávok. Kým počas bežného obdobia si Rómovia z Lomničky peniaze vyberajú v bankomate, či poštovej priehradke v susednom Podolínci, včera nikam ísť nemuseli. V rámci krízových opatrení im peniaze priviezlo auto pošty. Ľudia si tak dávky od štátu vyberali aj za prítomnosti dohliadajúcej polície.
Nie všetci dodržiavajú hygienu
Nariadenie opatrení proti šíreniu žltačky trvá v Lomničke až do odvolania. Osobitný režim na verejných miestach tvoria najmä zvýšené hygienické požiadavky. Ľudia si tu nakupujú mydlá, uteráky. „Teraz sa umývame viac. Kúpili sme mydlá i čistiace prášky," hovorí Milan Mirga. Nie všetkých však epidémia žltačky dostatočne vystrašila. Po uliciach naďalej pobehujú bosé a zašpinené deti. Výkaly či iné nečistoty vidieť na viacerých miestach.
Nespokojnosť s chovaním niektorých ľudí z Lomničky vytáča aj obyvateľov blízkeho Podolínca. Ich mesto totiž ľudia z postihnutej dediny navštevujú aj teraz, teda v čase zákazu zdržiavania sa na verejných miestach. Dokonca tak robia v hojnom počte.
„Máme opodstatnené obavy. Ľudia sa boja ísť na ošetrenie k lekárovi alebo na nákup do miestnych potravín, pretože sa boja epidémie," opísal situáciu jeden z našich čitateľov.
Autor: rnd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš