poukazuje na to, čo môže spôsobiť používanie veľkých paragrafov pri malých kriminálnych činoch. Táto hra sa ešte v slovenských divadlách nehrala, bola to jej celoslovenská premiéra.
PREŠOV. Hlavnou postavou hry je Alžbeta, ktorú stvárňuje hosťujúca herečka Ivana Kováčová. Jej partnerom je herec Peter Krivý, ktorý s ňou prežíva na javisku vzťah. "Alžbeta začína žiť s blbečkom a panicom," hovorí o svojej postave policajta Alfonza Klostermeyera herec: "Je to samoľúby chlap, ktorý pozerá len na seba. Aj povolanie policajta si vybral preto, že sa chcel vyvršovať na ľuďoch."
Stvárnenie tejto rozporuplnej postavy bolo podľa Krivého zložité: "Trápil som sa, ale už viem, ako sa asi cíti policajný panic, ktorý prvý raz v živote balí ženu." Ťažko stráviteľné bolo pre neho tiež surovo ťahať Alžbetu za vlasy: "Nikdy k žiadnej žene by som si to nedovolil." Petra Krivého v postave Alfonza čaká ešte jedna nástraha - byť nahý. "Najprv som sa tomu bránil, ale keď som sa postavil na javisko, tento môj pocit sa odbúral. Akosi to samo vyplynulo," skonštatoval.
Pohľad na dnešnú spoločnosť
S réžiou hry Viera, láska, nádej sa sedem týždňov boril umelecký šéf DJZ Michal Náhlík. "Snažili sme sa s nahotou na javisku zaobchádzať tak, aby sme nikoho nepobúrili. Nie je to samoúčelné, ani vulgárne. Scenzurovali sme pohyb a tance tak, aby nič nebolo vidieť," poznamenal.
Nahý sa na javisku pohybuje aj hosťujúci herec Matej Lacko, ktorý si zahral postavu Alžbetinho záchrancu Joachima. Vytiahol ju z vody, keď sa pokúsila o samovraždu. Jeho cudnosť na javisku stráži kabelka v ruke transexuála v podaní herca Silvestra Matulu. "Je to pohľad na dnešnú spoločnosť so všetkým, čo k tomu patrí," dodal Náhlík.
Hra je náročná, má veľa postáv
Okrem mladých hercov sa v inscenácii objaví aj staršia herecká generácia. Na dosky, ktoré znamenajú svet, sa postavil sedemdesiatdeväťročný Andrej Šilan v postave baróna. "Je najstarší, s kým som v divadle robil. Je to veľký džentlmen, v súkromní aj v divadle," povedal na adresu Šilana režisér Náhlík.
Na margo práce so súborom uviedol: "Rešpektovali sme sa. Bol medzi nami kamarátsky prístup." Naštudovanie inscenácie bolo náročné, lebo je v nej veľa postáv a má náročný temporytmus. Podľa Náhlíka bolo zložité vydolovať z hercov prirodzenosť: "Týka sa to prostitútok, ktoré majú v našej spoločnosti zhmotnené klišé vystupovania a tiež policajta. Ale aj hlavnej postavy. Bolo dôležité, aby Alžbeta nebola iba trpiteľka, aby nevyznela pateticky."
Hanzo: Divadlo vo svete je vulgárnejšie
Scénu autorsky navrhla Anita Szökeová. "Realizovali sme ju poriadne dlho. Bolo to najhoršie, čo nás pri príprave inscenácie postihlo," poznamenal Náhlík. Zároveň vysvetlil, že je zhotovená z malých kúpeľňových kachličiek, ktoré prácne, kus po kuse, nalepovali: "Každý v divadle musel priložiť ruku k dielu."
Riaditeľ DJZ Ján Hanzo hovorí, že takéto predstavenie chýbalo v repertoári. Podľa neho sa divadlo väčšinou vníma tak, že je určené pre ľudí stredného a vyššieho veku: "Verím, že týmto predstavením oslovíme mladšie ročníky." Na to, že na javisku sa počas hry aj hreší, poznamenal: "Divadlo vo svete je oveľa vulgárnejšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš