PAVOL HUDÁK, pavol.hudakkorzar.sk
Britská kráľovná Alžbeta II. navštívi počas svojho pobytu v tatranskom regióne aj mestskú pamiatkovú rezerváciu Spišská Sobota, ktorá je súčasťou Popradu. Britská panovníčka nepríde naozaj do žiadnej "diery", kde líšky dávajú dobrú noc.
POPRAD/SPIŠSKÁ SOBOTA. Mestečko Spišská Sobota sa prvýkrát spomína v roku 1256 v darovacej listine kráľa Belu IV. ako hraničná obec Gánoviec. Postupne sa z tejto usadlosti vyvinulo významné stredoveké mestečko. V roku 1271 mu kráľ Štefan V. udelil mestské práva. V roku 1380 zas Spišská Sobota pocítila priazeň Ľudovíta I., ktorý jej udelil právo týždenných sobotných trhov.
Mesto významných osobností
Spišská Sobota nebola zďaleka len miestom týždňových trhov. Svoje stopy tu zanechali významní umelci, učitelia, lekári. V mestečku má korene slávna sochárska rodina Brokoffovcov, ktorých diela môžeme ešte aj dnes obdivovať na slávnom Karlovom moste v Prahe. Istý čas tu žil legendárny "kráľ Madagaskaru" Móric Beňovský. Svoje stopy v miestnom kostole zanechal levočský umelec Majster Pavol a takisto slávna rezbárska rodina Grossovcov.
Dokumenty o slávnej minulosti
V Spišskej Sobote v súčasnosti sídli Štátny okresný archív v Poprade. "Máme tu najstaršiu knihu mesta a množstvo dokumentov, ktoré sú svedectvom historického významu Popradu ako celku," hovorí riaditeľka archívu Božena Malovcová. "Máme tu takisto stovky ďalších dokumentov, ktoré zachytávajú bohatú minulosť mesta." Sláva Spišskej Soboty však postupne upadala, až v 20. storočí mestečko takmer celkom stratilo svoj postavenie ako centra regiónu. Po roku 1989 sa však Spišská Sobota dočkala rekonštrukcie a skutočného znovuzrodenia. Dnes je to turistami vyhľadávaná oáza pokoja a umenia s viacerými príjemnými penziónmi, reštauráciami a cukrárňami.
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš