informácií choroba postihla vyše sto detí. Počty však môžu byť oveľa vyššie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Starej Ľubovni totiž k udalostiam včera neposkytol bližšie informácie. Nie je preto vylúčené, že žltačka zasiahla viac osôb, alebo spôsobila problémy aj v ďalších lokalitách.
LOMNIČKA/PODOLÍNEC. Hepatitída typu A prepukla v Lomničke ešte pred niekoľkými týždňami. Detskí pacienti v blízkom Podolínci prepĺňajú čakárne zdravotného strediska vyše mesiaca a pol. Lekárky sú zo súčasného stavu zúfalé. Denne totiž musia ošetriť aj dvesto pacientov!
Nečistota prospieva
Za šírením nákazy je najmä nečistota. "Niektorí tam bývajú na mieste bývalej maštale s ovcami. Ďalší majú výkaly okolo domu. Nemožno sa preto čudovať," poznamenáva istá zdravotníčka. Choroba špinavých rúk, ako žltačku niektorí nazývajú, postihla aj dieťa pána Milana. Jeho potomok je po nemocničnom pobyte už dva dni doma. "Sanitka nás priviezla z Košíc do Ľubovne. Odtiaľ som musel ísť s chorým dieťaťom autobusom do Podolínca a pešo pokračovať do Lomničky. Neviem, prečo nás už nemohli zaviesť domov," ťažká si otec rodiny. Žltačka sa pritom môže prenášať aj v hromadných dopravných prostriedkoch.
So žltačkou išla nakupovať
Ľudia majú pred šírením nákazy strach. Zistili sme, že žltačkou bolo nakazené aj dieťa zdravotnej sestry bývajúcej vo vzdialenejšej dedine. Matka totiž slúžila v nemocnici na detskom oddelení. Práve tam prišla do styku s nakazeným dieťaťom z Lomničky. Oveľa šokujúcejší je prípad z pohotovostnej služby počas uplynulej soboty. Lekárka po zistení žltačky nakázala matke s postihnutým dieťaťom počkať. Tá však urobila všetko inak. "Vrátila sa až po niekoľkých minútach. Povedala, že boli s dieťaťom v Bille nakupovať," prezradila lekárka.
Detské lekárky pracujú do večera
Pediatri v Podolínci nemajú ani neskoro popoludní pokoja. "Dnes sme ošetrili už 187 pacientov a ďalší ešte čakajú," priblížila včerajší nápor pred treťou popoludní pediatrička Kamila Valovičová. Jej ordináciou sa denne premelie v priemere stodesať pacientov. "Je to katastrofa. Ani sa nemôžme čudovať, že sme do šiestej v robote. Pre nás je to nezvládnuteľný stav."
Deti rozviezli po celom východe
Ak je u dieťaťa zistená žltačka, lekár ihneď kontaktuje infekčné oddelenie. "Ide to neustále dookola. Moč pichanie a vypisovačky. V prípade žltačky musíme telefonovať dovtedy, kým nenájdeme voľné miesta na infekčných oddeleniach," približuje K. Valovičová. Deti z Lomničky boli takto hospitalizované v Poprade, Prešove, Košiciach, Trebišove, Humennom a Michalovciach.
Nakazených je minimálne sto
Rómsku obec Lomničku včera monitorovali aj kompetentní z RÚVZ. Napriek prísľubu podrobnejších informácií súvisiacich s epidémiou sa tak nestalo. "Zajtra (dnes pozn. red.) máme zasadnutie protiepidemiologickej komisie. Potom budeme môcť poskytnúť ďalšie informácie," odkázala nám cez asistentku Ida Hudáková, šéfka RÚVZ v Starej Ľubovni. Potvrdila však, že momentálne číslo nakazených žltačkou je vyššie ako sto.
* * *
Nemocnice pomáhajú
n V detskej nemocnici v Košiciach ležia malí pacienti z Prešovského kraja s infekčnou žltačkou. Na Detskom infekčnom oddelení Detskej fakultnej nemocnice Košice je v súčasnosti 28 detí s akútnou hepatitídou typu A. Prvých pacientov začala nemocnica prijímať tretieho októbra kvôli nárastu pacientov v Prešovskom kraji. Oddelenie má kapacitu 25 lôžok a je tak už plne obsadené. Preto nových pacientov z Prešovského kraja, po konzultáciách s košickými epidemiológmi, nebude zatiaľ prijímať.
n Po dohode s prednostom Kliniky infekčných chorôb Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Ivanom Schréterom všetky deti nad šesť rokov budú hospitalizované na tejto klinike. Doteraz na klinike prijali sedem detí vo veku od 7 do 15 rokov. Umiestnenie detí v nemocnici je pri tomto ochorení povinné a priemerne trvá 14 dní. "Našťastie väčšina aktuálnych pacientov má ľahší priebeh ochorenia. Preto môžeme dobu ich hospitalizácie, samozrejme podľa klinického stavu, skracovať," uviedla primárka oddelenia Viera Szabadosová.
n Ochorenie monitoruje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove. Prvý prípad bol zaznamený koncom júna v rómskej osade Kolačkov, neskôr sa epidémia rozšírila v obci Lomnička v Staroľubovnianskom okrese. Pravdepodobne k tomu prispela povodňová situácia. Zvýšený výskyt žltačky hlásia aj z okresu Bardejov. Dokopy sa na severovýchode Slovenska nakazilo viac ako dvesto ľudí.
n Vírusová hepatitída typu A je ľudovo nazývaná "chorobou špinavých rúk". Šíri sa nedostatočnou hygienou. Ochorenie môže prebiehať bez príznakov, obvykle sa však začína podobne ako chrípka prejavujuje sa malátnosťou, únavou, bolesťami hlavy a zvýšenou teplotou. O niekoľko dní sa u väčšiny chorých objaví žlté sfarbenie očného bielka a kože. Ochorenie u detí prebieha väčšinou ľahko, v priemere tvá 2 až 5 týždňov.
(kag)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš