Korzár logo Korzár Spiš

Z histórie rudného baníctva na Spiši časť 3

Získavanie nerastov ako zdroja surovín, potrebných na výrobu nástrojov, bolo vždy na začiatku civilizačného snaženia. Zber vhodných nerastov, neskôr

baníctvo, bolo preto od úsvitu dejín (už od paleolitu) prvoradým odvetvím ľudskej činnosti, na ktorom existenčne závisela tovarová výroba. Baníctvu bola venovaná zvýšená pozornosť v každej z foriem spoločenského vývoja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Vlastniť a dobývať ložisko nerastu bolo zdrojom bohatstva, pričom jeden z nerastov zlato sa stal všeobecne zameniteľným artiklom pri obchodovaní s akýmkoľvek tovarom. Baníctvo od začiatku charakterizuje vysoký stupeň organizácie činností podľa premyslených pravidiel, od stredoveku označovaných ako banské právo. Ich zmyslom bolo uzákoniť vlastníctvo nerastov, spôsob nadobudnutia práva ťažiť a spracovať nerasty a napokon aj určiť pravidlá organizácie práce, aby sa zamedzilo ohrozeniu bane, alebo baníkov prírodnými silami, teda zabezpečiť (moderným legislatívnym jazykom povedané) "bezpečnosť práce a prevádzky".

SkryťVypnúť reklamu

V Uhorsku nerasty patrili panovníkovi

Na Spiši sa baníctvo od začiatku riadilo právnymi rámcami danými tým, že v Uhorsku boli významné nerasty považované za vlastníctvo panovníka. Neviazali sa preto na vlastníctvo pozemkov a majiteľ daného územia ich preto nemohol využívať len pre vlastnú potrebu bez súhlasu kráľa. Ťažba rúd ("drahých a obecných") bola v Uhorsku výsadným právom ("ius regale") panovníka, ktorý ho uplatňoval buď sám, alebo ho prenášal na zemepánov alebo na banské mestá. Panovník udeľoval právo vyhľadávať a preskúmať nerasty (čiže právo kutať) a právo dobývať nerasty prostredníctvom privilégií. Od nástupu Anjouovcov na trón bola krajina rozdelená po finančno-príjmovej stránke na komory, okrem iného aj banskú a soľnú. Na ich čele boli komorskí grófi, podriadení kráľovskému pokladníkovi. Užívali titul Comites Urburae (urbársky gróf). Podzemné bohatstvo bolo využívané cez prenájom baní (banských polí) súkromným podnikateľom-ťažiarom, banským mestám, spoločenstvám ťažiarov, ale aj zemepánom-šľachticom. Prenájomcovia odvádzali urburu, ktorej povaha (spôsob vyčíslenia výšky odvodu, diferenciácia podľa typu dobývaného kovu) sa počas stáročí menila. O prideľovaní práv na dobývanie rozhodovali banskí majstri - banskí richtári.

SkryťVypnúť reklamu

Gelnické zvykové banské právo

Na Spiši platilo gelnické zvykové banské právo. Vzniklo pravdepodobne na základe banskoštiavnického banského práva doplnením o miestne právne zásady. Gelnica bola povýšená na kráľovské banské mesto už v roku 1264 kráľom Belom IV. V roku 1327 uhorský kráľ Karol Róbert udelil Gelnici a Smolníku tie isté výsady, aké mala Banská Štiavnica a požadoval od nich, aby sa riadili podľa jej práva. Do právneho okruhu gelnického práva patrili všetky významné hornouhorské banské mestá - Gelnica, Smolník, Jasov, Rožňava, Rudabanya, Telkibanya a Nová Ves, zjednotené do banskej komory na základe vzájomnej dohody, uzatvorenej na spoločnom stretnutí 4. januára 1487 v Košiciach. Sídlom banskej komory bola Gelnica, od roku 1568 Košice.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1570 uzákonili Maximiliánov banský poriadok. Uprednostňoval záujmy panovníka a zaviedol nové inštitúty banských súdov v každom banskom meste. Od roku 1698 pôsobil v Smolníku Vrchný banský súd, po reforme Jozefa II. nahradený Dištrikčnym banským súdom v Smolníku, v ostatných banských mestách pôsobili substitučné banské súdy. V roku 1854 prijali všeobecný banský zákon. Na jeho základe banskú činnosť dozorovali banské kapitanáty. Bane na Spiši spadali pod právomoc Banského kapitanátu Spišská Nová Ves, presťahovaného z Košíc v roku 1867, ktorý povoľoval vyhľadávanie ložísk a udeľoval právo dobývať nerasty v dobývacích územiach. V súčasnosti platí zákon č.44/1988 Zb "O ochrane a využití nerastného bohatstva (banský zákon)" a nad jeho dodržiavaním bdie Obvodný banský úrad Spišská Nová Ves.

Autor: Marián Jančura

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 27 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 594
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 326
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 260
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu