Poukazujú aj na rasovú diskrimináciu pri uchádzaní sa o prácu.
PREŠOV. Mnoho evidovaných uchádzačov o zamestnanie si nevie nájsť prácu dlhé roky, pretože nespĺňajú požadované podmienky ako vzdelanie, dlhšie pracovné zaradenie v inom podniku, či negramotnosť.
„Pri vytváraní alternatívnych programov, ktoré by mali napomôcť tejto skupine obyvateľstva, sa projekty nezameriavajú na dlhodobé pracovné príležitosti, ale len na krátkodobé, ktoré potom po čase vytvárajú sociálnu neistotu tejto skupiny. Ich problémy nezamestnanosti sa v skutočnosti neriešia," tvrdí podpredseda Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Miroslav Lacko.
Žijú pod hranicou biedy
Majú problémy pri hľadaní si práce. Mnoho firiem odmieta Róma zamestnať. „Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Prešove by sa mal zamyslieť nad situáciou nezamestnaných z radov Rómov a hľadať možnosti zníženia v počte evidovaných tak, aby sa nevykonávalo len vyraďovanie z evidencie na základe nespolupráce s úradom práce, ale hľadali sa aj možné pracovné miesta," uviedol M. Lacko. „Mnoho rómskych rodín v súčasnosti žije pod hranicou biedy a nebojím sa povedať, že pri mnohopočetných rodinách aj trpia hladom. Vláda by mala pripraviť také rozvojové programy, aby zabezpečili aspoň sčasti pracovné príležitosti pre skupiny, ktoré nespĺňajú požiadavky trhu práce."
RIS ponúka niekoľko riešení
Rómska iniciatíva Slovenska navrhuje niekoľko riešení: „Poskytnúť štátne zákazky tým súkromným podnikateľom, ktorí majú zaplatené odvody, sú malí alebo strední podnikatelia, dlhodobo podnikajú a zaoberajú sa pracovnou náplňou ako sú búracie a pomocné stavby na staveniskách, práca v lese, čistenie vodných tokov a ich údržba. Všade tam sa dá uplatniť táto skupina obyvateľov," poznamenal podpredseda.
Ďalším z možných riešení je podľa neho hľadanie a prispievanie podnikom, ktoré majú záujem zamestnať túto skupinu. „Mimovládne organizácie, ktoré sa zaoberajú vzdelávaním rómskej menšiny, sú veľmi dôležité. Mal by sa sprísniť sociálny dávkový systém, aby sa nezneužíval nielen čo sa týka rómskej menšiny, ale aj majoritného obyvateľstva. Tiež by sa mal zmeniť prístup štátnej správy - úradov práce sociálnych vecí a rodiny k rýchlejšiemu a pružnejšiemu riešeniu, ak je možnosť zamestnávania alebo zamestnania tejto skupiny, vytvárať pracovné podmienky pre pracovníkov úradov tak, aby mohli rýchlo a bez úradnícky komplikovaných krokov riešiť problematiku tam, kde je to potrebné. Hlavne sa to týka miest a obcí ako je Prešov, Michalovce, Sobrance, Snina, Humenné," dodal Lacko.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš