TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Podarilo sa! Po mesiaci pokusov zoológovia Tatranského národného parku odchytili medveďa, ktorému nasadili monitorovací telemetrický obojok. Vďaka experimentu by sme sa o živote najväčšej tatranskej šelmy mali dozvedieť veľa nového.
VYSOKÉ TATRY. Medveďa chytali celý september. Nakoniec im do klietky vletel v oblasti Tichej a Kôprovej doliny včera ráno okolo siedmej hodiny.
Dozvedia sa viac
Medvedí samec má odhadom 4 roky. "Maco pochádza z oblasti, ktorá je najmenej zasiahnutá človekom, teda tento jedince sa najviac približuje prirodzenému životnému štýlu, čo je z hľadiska nášho skúmania dôležité," hovorí riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Ale dodáva, že kvôli výskumu by jeden z piatich obojkov chceli neskôr nasadiť i medveďovi, ktorý už čiastočne stratil plachosť a približuje sa k ľudským sídlam. "Aby sme lepšie prebádali aj tento fenomén," vysvetlil Majko.
Z antilopy na medveďa
Cena telemetrických obojkov spolu s prídavným softvérom presahuje tisíc eur, Tatranci však na ne získali dobrého sponzora. Ten ich predtým používal na výskum byvolov a iných živočíchov v národnom parku Sadani v africkej Tanzánii.
Zmyslom projektu je ešte viac preskúmať život medveďa hnedého. "Doteraz sme všetko viac-menej odhadovali. Teraz budeme presne vedieť, kedy sa medveď uloží na zimný spánok, kde sa bude pohybovať, čo presne bude žrať a podobne," vysvetľuje Majko. Nevylučuje ani úplne nové objavy a zistenia.
Žiadny bulvár, ale veda
Majko priznáva, že výskumníci budú monitorovať aj citlivé informácie zo súkromia medveďa, napríklad jeho stretnutia s družkou, či obdobie párenia.
"My zbieranie týchto pikantností ale ako zásah do súkromia nenazývame, voláme to skôr slovom veda," dodáva s úsmevom Majko. Podčiarkuje, že projekt realizujú so Štátnymi lesmi TANAP-u, ktoré sa podieľali aj na odchyte. "Bez tejto spolupráce s lesníkmi by to nešlo," dodal Majko.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš