pričom v predchádzajúcim týždni ich bolo len 5 104. Narástol aj počet komplikácií zo 110 na 194. Odborníci tvrdia, že Slovensko je nepripravená krajina, pokiaľ by vypukla pandémia chrípky.
PREŠOV. Podľa vedúceho odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja Júliusa Zbyňovského má Slovensko obrovské rezervy v očkovaní proti chrípke. V porovnaní s inými krajinami, kde je zaočkovaných viac ako 40 percent zdravej populácie a 70 percent staršej - rizikovej, u nás je to len 10 percent.
Ešte horší je stav pri zaočkovaní proti pneumokokom, ktoré pri ochorení na chrípku spôsobujú komplikácie, ako zápal pľúc, priedušiek, otravu krvi, zápal mozgových blán. Ochorenia vyvolané pneumokokmi môžu podľa Zbyňovského skončiť smrteľne u oslabených osôb, najmä detí a starších ľudí.
Slovensko má čo dobiehať
„Pozitívna osveta na Slovensku je minimálna, dokonca sa stretávame s negatívnymi vystúpeniami lekárov, ktoré ničia dlhoročné úsilie epidemiológov na zvyšovanie zaočkovanosti. V prípade ochorenia a pandémie však na tento stav doplatí sám človek a jeho okolie," skonštatoval Zbyňovský.
V roku 1918, počas poslednej pandémie chrípky, zomierali najmä mladí ľudia, ktorí počas svojho života chrípku neprekonali, aj starší na následné komplikácie spôsobené pneumokokmi. Požiadavkou Európskej únie na Slovensko je dosiahnuť 30-percentné zaočkovanie na chrípku u zdravej populácie a 70-percentné u rizikovej.
Očkovanie poisťovne preplácajú
Zbyňovský zdôraznil, že očkovať treba hlavne preto, lebo na chrípku neexistuje účinná liečba: „Na Slovensku na chrípku a chrípke podobné ochorenia onemocnejú ročne asi 2 milióny ľudí. Respiračné ochorenia sú celosvetovo na 4. mieste ako príčina smrti u dospelých. Pneumokoky spôsobujú ročne viac ako 28-tisíc ochorení na zápal pľúc, počet úmrtí ako následok je alarmujúci - priemerne 3-tisíc za rok. Antibiotiká sú neúčinné, vitamíny vzniku a rozvoju infekcie nezabránia, preto spoľahlivou ochranou je prevencia, a tou je očkovanie," skonštatoval.
Zároveň uviedol, že tento rok preplácajú všetky zdravotné poisťovne očkovanie proti chrípke celej populácie bez rozdielu. Vakcináciu proti pneumokokovým infekciám preplatia 65-ročným a starším osobám, tiež ľuďom, ktorí sú dispenzarizovaní pre chronické ochorenia. „Napriek tomu, že očkovanie proti pneumokokom bolo na Slovensku zavedené v roku 1997, v prešovskom regióne je počet zaočkovaných minimálny, asi 10 500 osôb. Pritom cieľová populácia pre toto očkovanie v Prešovskom kraji predstavuje asi 271-tisíc ľudí," dodal Zbyňovský.
Začína sa koncom septembra
Očkovať proti chrípke sa začína koncom septembra, začiatkom októbra až do konca februára. Ochranný účinok vakcíny nastupuje 10 - 14 dní po podaní. Očkuje sa od 6 mesiacov veku. Očkovanie proti chrípke sa opakuje každý rok, keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter, mutuje. Tieto zmeny Svetová zdravotnícka organizácia zachytáva a výrobcovia očkovacích látok pripravujú pre každú sezónu novú vakcínu s aktuálnym zložením chrípkových vírusov. Očkovanie proti ochoreniam vyvolaním baktériou streptokokus pneumónie sa odporúča všetkým osobám straším ako 60 rokov. Môže sa vykonať súčasne s očkovaním proti chrípke, alebo nezávisle počas celého roka. Ochranný efekt pretrváva individuálne 3 - 5 rokov.
MARIANNA PETEJOVÁ MEŠŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš